Jadowite zwierzęta pełzają po polskich lasach. Niezwykłe nagranie z gadem w roli głównej

Leśnicy chętnie dzielą się swoimi znaleziskami w mediach społecznościowych. Jest to prawdziwa gratka dla miłośników zwierząt i roślin. Dzięki temu możemy zobaczyć zdjęcia i nagrania okazów, które na co dzień nie da się zaobserwować samemu. Co tym razem udało się zauważyć leśnikom?

Podczas swojej pracy leśnicy natrafiają na niesamowite zwierzęta i rośliny, których zdjęciami później chętnie dzielą się w social mediach. Ostatnio udało im się nagrać żyjącego w Polsce gada. 

Zobacz wideo Co zrobić, gdy ukąsi cię żmija zygzakowata?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jedyny jadowity wąż występujący w Polsce. Ten gad lubi się wygrzewać na słońcu

Jedynym występującym w Polsce jadowitym wężem jest żmija zygzakowata. Kiedy zaczyna się robić ciepło, gady te zaczynają wypełzywać ze swoich kryjówek, aby móc wygrzać się w promieniach słońca. Poza tym wiosna jest okresem lęgowym żmij, więc szansa spotkania ich może być o wiele wyższa. Biebrzański Park Narodowy podzielił się niedawno zdjęciami, na których udało się im uchwycić jadowitego węża. Na pierwszej z fotografii widać samą żmiję zygzakowatą, jednak na drugiej jest ona w towarzystwie dwóch zaskrońców zwyczajnych. Żmija jest w Polsce gatunkiem chronionym tak jak wszystkie gady występujące na terenie naszego kraju. Chodząc po lasach, należy więc zachować ostrożność, ponieważ żmije dysponują jadem, którego użyją jeśli poczują się zagrożone.

Żmija znaleziona w niecodziennej sytuacji. Leśnicy uchwycili rzadki widok

W Nadleśnictwie Baligród Leśnikom udało się uchwycić niecodzienny widok. Leśnicy udostępnili nagranie z jadowitym gadem w roli głównej. Żmija zachowywała się na nim w zaskakujący sposób. Pokazuje to, że nawet doświadczeni leśnicy nie wiedzą wszystkiego o przyrodzie, której jeszcze nie raz uda się ich zadziwić. Na swoich social mediach pokazali nagranie ze żmiją odpoczywającą w stosunkowo zarośniętym stawie. Nie należy to do częstych widoków, ponieważ przedstawiciele tego gatunku, raczej unikają wody. Uchwycony na nagraniu gad wydaję się być jednak zachwycony swoim położeniem i ani myśl opuszczać podmokły teren. W swoim poście leśnicy napisali:

A mówią, że żmija nie lubi wody. Ale zielone bajorko, czemu nie

Ten gad występuje na terenie całej Polski. Najczęściej można go spotkać w gęstych zaroślach, między skalnymi szczelinami czy na torfowiskach. Jak donosi portal o2.pl żmije są bardzo dobrymi pływakami, jednak spotkanie ich w wodzie graniczy z niemożliwym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA