Odkryto paragon sprzed 2000 lat. "Pozwala rzucić okiem na codzienne życie w świętym mieście"

Archeolodzy dokonali w Izraelu niesamowitego odkrycia. Znaleziono paragon, który może liczyć nawet 2000 lat. Badacze zgodnie twierdzą, że to niezwykle ważne odkrycie, które pozwoli lepiej poznać kulturę żydowską. To, jak wyglądał starożytny dokument, może jednak zdziwić.

Paragony ze sklepów i restauracji zwykle upychamy w portfelu. Jeśli wydawało ci się, że te kwity zabierają dużo miejsca, to musisz zobaczyć, jak te "kwitki" wyglądały 2000 lat temu. Izraelscy archeolodzy odnaleźli właśnie paragon sprzed lat, który został wyryty na kamiennej płycie. To ważne odkrycie, które rzuca światło na nowy aspekt żydowskiej kultury.

Zobacz wideo Czemu Polska nie ma swojego ambasadora w Izraelu? Szrot: Myślę, że to jest stan chwilowy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ważne znalezisko w Jerozolimie. Jak żyli ludzie 2000 lat temu?

Israel Antiquities Authority przekazał, że archeolodzy odnaleźli paragon liczący około 2000 lat. Informacja pojawiła się w środę na portalu Facebook. Artefakt odkryto przy Drodze Jerozolimskiej, najważniejszym szlaku w mieście, w tunelu pozostawionym po wykopaliskach z końca XIX wieku. Znalazcami została para brytyjskich archeologów, Bliss i Dickie. Według naukowców dowód zakupu pochodzi jeszcze z czasów istnienia Drugiej Świątyni i życia Jezusa, a także z okresu, gdy Rzym okupował te rejony. Na paragonie zapisano siedem wierszy, z których można wyróżnić kilka hebrajskich imion oraz cyfry obok nich. 

Przykładowo jeden wiersz zawiera końcówkę imienia Shimon, po której następuje hebrajska litera „mem" (skrót od słowa „pieniądze"), a w innych wierszach znajdują się symbole oznaczające liczby

- można przeczytać w komunikacie naukowców. To właśnie pozwoliło im wywnioskować, że napis był pokwitowaniem lub instrukcją płatności.

Paragon rzuca nowe światło na historię. To ważne odkrycie w kontekście życia w Izraelu

Napisy najprawdopodobniej zostały wyryte przez osobę zajmująca się handlem. Nie da się jednak ustalić, czego dokładnie dotyczyła zapisana transakcja ani kim był wspomniany Shimon. Starożytny paragon jest natomiast dowodem na to, że wieki temu ludność znała koncepcję udokumentowania transakcji. Rzuca to znaczące światło na żydowskie zwyczaje panujące w tych okolicach.

To, że taki paragon dotarł do nas, jest rzadkim i satysfakcjonującym znaleziskiem, które pozwala spojrzeć na codzienne życie w świętym mieście Jerozolima

- oznajmili badacze. Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze ważne znalezisko w ostatnim czasie. W zeszłym roku archeolodzy odkryli chińską toaletę, licząc około 2400 lat. Było to potwierdzeniem tego, że tamtejsza hydraulika znacznie wyprzedzała swoje czasy.

Może Cię też zainteresować:
James Bond to prawdziwy artysta. Pierce Brosnan właśnie wystawił swoje prace. Jest na co popatrzeć
Tego w Disneylandzie jeszcze nie grali. Dwie rodziny pobiły się w bajkowym parku o pamiątkowe zdjęcie
- Niecodzienny "deszcz" spadła na indyjskie ulice. Tysiące białych robaków wywołało panikę

Więcej o:
Copyright © Agora SA