Na to zjawisko czeka cała Polska. Spójrz w niebo. To pierwszy tak niesamowity spektakl od trzech lat

Tajemnicza gwiazda obok księżyca zaskoczyła obserwatorów nieba. To właśnie dziś, 9 listopada 2023 roku, będziemy mogli obserwować niesamowity spektakl z jej udziałem. Choć zjawisko astronomiczne nie potrwa długo, w Polsce będzie widoczne za dnia, dlatego warto uzbroić się w lornetkę.

Już w dzisiejszy czwartek, 9 listopada 2023 roku na niebie będzie można obserwować niesamowite zjawisko astronomiczne. To pierwszy taki spektakl od trzech lat, a naukowcy nie mają wątpliwości, że najważniejszy w obecnym roku. Warto odpowiednio się przygotować, gdyż widowisko nie potrwa długo. Zobacz, na czym polega i gdzie najlepiej je zaobserwujesz.

Zobacz wideo Miliardy dolarów, by wrócić na Księżyc. Po co nam Misja Artemis? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co to za gwiazda przy Księżycu? Wyjątkowe zjawisko na niebie w listopadzie 2023

Ilość zjawisk astronomicznych na naszym niebie ostatnimi czasy przybiera na sile. Dopiero co mogliśmy obserwować spektakularną zorzę polarną o wyjątkowo czerwonym zabarwieniu, a teraz od kilku dni widzimy tajemniczą, mocno lśniącą gwiazdę w pobliżu Księżyca. Sporo osób zastanawia się od dłuższego czasu, czym tak dokładnie jest migoczący punkt w pobliżu naszego naturalnego satelity. Okazuje się, że to planeta Wenus, która już dziś weźmie udział w niesamowitym spektaklu. Z portalu "Z głową w gwiazdach" dowiadujemy się, jak i kiedy będziemy mogli obserwować to zjawisko.

Już w czwartek czeka nas jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych tej jesieni: dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc! Do dziennego zakrycie Wenus przez Księżyc dojdzie w czwartek 09/11 ok. 10:57. Dokładnie w tym momencie obserwatorzy z okolic Warszawy będą mogli zobaczyć, jak przemieszczający się po niebie Srebrny Glob, zacznie przysłaniać jasną planetę Wenus.

- informuje oficjalna strona na Facebooku. Warto mieć jednak na uwadze, że godzina będzie się różnić w zależności od naszego miejsca zamieszkania, dlatego obserwacja może rozciągnąć się w czasie. Dobrze jest również odpowiednio się przygotować.

Gwiazda obok Księżyca 2023: zakrycie Wenus potrwa około godziny. Będzie widoczne w dzień

Fascynująca nas od kilku tygodni "gwiazda" obok Księżyca, spotka się z nim dziś na około godzinę. Wenus zostanie zasłonięta przez naturalnego satelitę, a zjawisko będzie w niektórych miejscach widoczne gołym okiem. W związku z tym, że odbywa się ono w dzień, niektóre osoby mogą mieć problemy z obserwacją. Planeta jest bowiem bardzo jasna. Warto w tym wypadku uzbroić się w lornetkę lub lunetę. Rzecz jasna pasjonaci astronomii z największym powodzeniem będą oglądać je przez teleskop. Od świtu Wenus i Księżyc zbliżają się w swoją stronę, a ich spotkanie wcale nie potrwa długo, dlatego trzeba być czujnym. Spektakl będzie widoczny na południowo-zachodniej części nieba. Po godzinie, w przybliżeniu będzie to już południe, Wenus pojawi się po drugiej, ciemniejszej stronie tarczy, co będzie znacznie łatwiejsze w obserwacji. Nie ma co się zastanawiać, warto, chociaż na chwilę spróbować dojrzeć to niezwykłe spotkanie. Takie zjawiska zdarzają się przecież raz na kilka lat.

Więcej o:
Copyright © Agora SA