Te przepiękne rośliny ozdobne skutecznie odstraszą krety i nornice. Są wyjątkowo proste w uprawie

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się takich szkodników, jak krety i nornice, jest zasadzenie roślin, które je odstraszają. Jeśli przy okazji możemy ozdobić swój ogród, tym lepiej. Okazuje się, że strzałem w dziesiątkę będzie szachownica cesarska, która jest wyjątkowo łatwa w uprawie.

Jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujemy, krety i nornice mogą zniszczyć cały nasz ogród i dotychczasową pracę. Nie tylko bowiem zostawiają nieestetyczne kopce, ale również podgryzają korzenie, przez co rośliny obumierają. Na szczęście możemy w łatwy sposób się ich pozbyć, przy okazji ozdabiając swoje otoczenie. Rozwiązaniem problemu jest roślina pochodząca z południowej Azji.

Zobacz wideo Kopiec kreta

Jak odstraszyć krety? Posadź w ogrodzie roślinę o przepięknych kwiatach i nietypowym zapachu

Szachownica cesarska, nazywana również koroną cesarską, to egzotyczna roślina ozdobna o przepięknych kwiatach, która posiada jedną, niezwykle przydatną cechę dla właścicieli ogrodów. Okazuje się, że jest niezwykle skutecznym odstraszaczem takich szkodników, jak myszy, krety czy nornice. Wysoka na metr, zakończona pióropuszem liści i pomarańczowymi kielichami od razu przyciąga wzrok. Poza intrygującym wyglądem posiada również mocny, charakterystyczny zapach, który odstrasza nieproszonych gości. O tym, że niektóre kwiaty są odpychające dla różnych gatunków zwierząt, wie większość ogrodników. Korona cesarska jest jednak niezwykle skuteczna, a do tego wyjątkowo łatwa w uprawie. Sprawdzi się więc nawet wśród początkujących osób, które chcą zajmować się uprawą okolic swojego domu.

Jak uprawiać koronę cesarską w ogrodzie? Wystarczy stosować się do tych paru zasad

Aby z powodzeniem uprawiać szachownicę cesarską, tak naprawdę wystarczy odrobina cierpliwości i trzymanie się kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim musimy zapewnić roślinie odpowiednio nasłonecznione stanowisko o dobrze przepuszczalnym podłożu. Ziemia musi być żyzna i dobrze wchłaniać wodę, aby kwiaty rosły zdrowo. Cebulki korony cesarskiej zasadzamy najpóźniej w sierpniu, kiedy jest wyjątkowo ciepło, a warunki będą nam sprzyjać. Ważne, by roślina zdążyła się ukorzenić jeszcze przed nadejściem mrozów. Ciekawym sposobem, który może okazać się pomocny, jest sadzenie cebul bokiem. Zapobiega to ewentualnemu zaleganiu wody w otworze po pędzie kwiatowym, a co za tym idzie przegniciu korzeni. Kiedy szachownica nam zakwitnie, warto docenić fakt, że choć odstrasza krety, to krople jej nektaru przyciągają do ogrodu pszczoły oraz motyle. Jedynym minusem tej pięknej rośliny jest to, że może być trująca dla człowieka, jeśli nieodpowiednio się nią zajmujemy. Zawsze zasadzamy cebulki w rękawicach, a liści oraz kwiatów lepiej nie dotykać. Cały kwiat pełen jest toksycznych alkaloidów, choć najwięcej znajdziemy ich w korzeniu. Bezpośredni kontakt z substancją może wywołać reakcję alergiczną lub doprowadzić do wymiotów, a nawet skurczów mięśni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jak najlepiej Twoim zdaniem odstraszyć kreta?
Więcej o:
Copyright © Agora SA