Intensywne burze przeszły w środę rano nad gminą Łabowa w województwie małopolskim. Jedno z drzew, powalone piorunem, spadło na zabytkową Cerkiew św. Michała Archanioła w Łosiem. Natychmiastowa reakcja strażaków zapobiegła większym uszkodzeniom budowli, która jest ważnym punktem dziedzictwa kulturowego regionu.
W środę 17 lipca tuż po godzinie dziewiątej straż pożarna otrzymała wezwanie do wsi Łosie, znajdującej się w gminie Łabowa. Okazało się, że podczas porannej burzy piorun trafił w drzewo rosnące nieopodal drewnianej Cerkwi św. Michała Archanioła, zbudowanej w 1826 roku. Żywioł powalił drzewo, które upadło na budynek. Na miejsce zdarzenia przybyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krynicy-Zdroju oraz ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Zespół ten, używając pilarek spalinowych, podjął działania mające na celu usunięcie drzewa i zabezpieczenie terenu przed dalszymi uszkodzeniami.
Szczęście w nieszczęściu, że jeden z najpiękniejszych zabytków naszej gminy został tylko nieznacznie uszkodzony. Konary drzewa wybiły szybę w oknie i naruszyły elewację cerkwi. Trochę gorzej wygląda ogrodzenie zabytku, które wykonane jest z kamienia. Tutaj fragment będzie trzeba odbudować
- mówi Sławomir Rybarski, zastępca wójt gminy Łabowa, cytowany przez Gazetę Krakowską.
Zabytkowa Cerkiew św. Michała Archanioła to perła architektury z pierwszej połowy XIX wieku i jeden z najważniejszych zabytków regionu Połomskiego, wpisanych na listę zabytków już w 1964 roku. W budynku zachował się niemal kompletny ikonostas, zdobiony motywami rokokowymi i klasycystycznymi, datowany na przełom XVIII i XIX wieku. Wnętrze świątyni wzbogacają późnobarokowe elementy, w tym dwa ołtarze w nawie, główny ołtarz w prezbiterium, a także procesyjny krzyż i chorągiew. W zakrystii można podziwiać ikonę św. Mikołaja.
Cerkiew to termin, który od XV wieku odnosi się do świątyń prawosławnych i greckokatolickich, choć jego korzenie sięgają starosłowiańskiego języka, gdzie oznaczał on miejsce kultu religijnego. Charakterystyczną cechą cerkwi jest jej podział na trzy główne części: sanktuarium, czyli przestrzeń ołtarzową oddzieloną od części nawowej ikonostasem - ścianą pokrytą ikonami oraz narteks, znany również jako przedsionek, stanowiący wstęp do głównej części świątyni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że prawosławie jest jednym z wyznań chrześcijańskich, a jego symbolem jest ośmioramienny krzyż stanowiący połączenie krzyża greckiego, łacińskiego i krzyża świętego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.