Obligacje skarbowe to idealny pomysł na oszczędzanie pieniędzy, ale i na ich pomnażanie!

Obligacje skarbowe. Co powinieneś o nich wiedzieć, by Twoje decyzje finansowe przyniosły pożądany efekt? Odpowiadamy na pytania dotyczące obligacji.

Obligacje skarbowe - podstawowe informacje

Obligacje skarbowe to w uproszczeniu wszelkie papiery wartościowe, jakie Minister Finansów sprzedaje w imieniu emitenta, którym jest Skarb Państwa. Dochodzi tu de facto do pożyczki od osoby dokonującej zakupu, a zwrot ma nastąpić w określonym z góry terminie. W wyniku wykupu tych obligacji nabywca zarabia pewien procent zysku.

Premier Mateusz Morawiecki Morawiecki kupił sobie za 4,6 mln zł obligacje skarbowe. Nieźle zarobił

Obligacje skarbowe są powszechnie uznawane za najbezpieczniejszy rodzaj papierów wartościowych, zwłaszcza że Skarb Państwa za zapłatę odpowiada całym swoim majątkiem. Dzielą się one na:

  • trzymiesięczne - mają oprocentowanie stałe. Jest to dobry wybór dla osób, które są zainteresowane krótkoterminowym lokowaniem pieniędzy i chcą od razu znać kwotę zysku
  • roczne - o zmiennym oprocentowaniu
  • dwuletnie - mają zmienne oprocentowanie. Tu podobnie jest z góry określony procent zysku, jednak zamrożenie własnych środków pieniężnych jest na dłuższy okres
  • trzyletnie - stała stopa procentowa. Choć środki pieniężne są tutaj zatrzymane na dłuższy okres, to jednak ten rodzaj obligacji zapewnia regularny, bo 6-miesięczny przypływ gotówki. Oprocentowanie zależy od trendów na rynku finansowym
  • czteroletnie - są indeksowane inflacją. Te są dobrym wyborem dla osób, które dysponują dodatkowymi środkami pieniężnymi, które mogą zamrozić na dłuższy czas i pomnażać w tej perspektywie czasu. Tutaj obligacje zapewniają coroczny przypływ gotówki wraz z należnymi odsetkami
  • dziesięcioletnie - indeksowane inflacją i mają coroczny przypływ gotówki z kapitalizacją odsetek. Ten rodzaj obligacji przeznaczony jest dla tych, którzy również chcą pomnażać swoje pieniądze w dłuższej perspektywie czasu, ale i mają możliwość zamrozić pieniądze na ten okres. 

Gdzie można znaleźć ofertę na obligacje Skarbu Państwa?

Przede wszystkim aktualna oferta przedstawiana jest na stronie Ministerstwa Finansów. Poza już ww. rodzajami obligacji, można też spotkać się z ofertą dotyczącą obligacji dedykowanych beneficjentom programu "Rodzina 500 plus". Są tam dostępne rodzinne 6-letnie oszczędnościowe obligacje skarbowe ROS i rodzinne 12-letnie oszczędnościowe obligacje skarbowe ROD. Mają one preferencyjne oprocentowanie w stosunku do klasycznej oferty.

Obligacje skarbowe - oprocentowanie

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Finansów, w okresie od 1 do 28 lutego 2023 r. w ofercie znajdują się obligacje skarbowe mające oprocentowanie:

  • trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym OTS0523 - 3% w skali roku
  • roczne obligacje oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym ROR0224 - 6,75% w skali roku
  • dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym DOR0225 - 6,85% w skali roku
  • - trzyletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o stałej stopie procentowej TOS0226 - 6,85% w skali roku
  • czteroletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe COI0227 - w pierwszym roku oprocentowanie to 7% w skali roku
  • dziesięcioletnie (emerytalne) oszczędnościowe obligacje skarbowe EDO0233 - w pierwszym roku oprocentowanie to 7,25% w skali roku
  • sześcioletnie oszczędnościowe obligacje ROS0229 - w pierwszym roku oprocentowanie to 7,25% w skali roku
  • dwunastoletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe ROD0235 - w pierwszym roku oprocentowanie to 7,5% w skali roku.

Obligacje skarbowe a kalkulator, czyli jak obliczyć zysk?

W internecie dostępnych jest wiele stron, na których znajdują się możliwości zapoznania się z wysokością zysku związaną z inwestowaniem w obligacje skarbowe. Kalkulator jest internetową aplikacją, która w prosty sposób umożliwia przeliczenie pieniędzy. Warto jednak upewnić się, że znajduje się na stronach, które zapewniają rzetelne informacje finansowe. Można też znaleźć wzory matematyczne, które dają opcję dokonania obliczeń samemu. Wszystko zależy jednak od naszych umiejętności i wiedzy na ten temat. Dla jednych wygodniej będzie policzyć samemu, inni zaś oprą się na wynikach wskazanych przez internetowy kalkulator.

Obligacje skarbowe i ryzyko - czy jest znaczne?

Jak już wspomniano, do najbezpieczniejszych papierów wartościowych zalicza się obligacje skarbowe. Ryzyko w tym zakresie jest więc niewielkie, ponieważ musiałoby wiązać się z niewypłacalnością Skarbu Państwa, które jest mało prawdopodobne, choć wykluczyć tego z całą stanowczością oczywiście nie można.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Stracili na obligacjach Getin Noble Bank oszczędności życia

Obligacje skarbowe 4-letnie - czy opłaca się w nie inwestować?

Wszystko zależy od środków finansowych, którymi dysponujemy i czasu, który możemy poświęcić na czekanie na zysk. Zasadniczo na im dłuższy okres wykupione są obligacje, tym większy powinien być zarobek. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że obligacje skarbowe 4-letnie przez ten okres czasu niejako zamrażają środki pieniężne.

Zobacz też: Rząd ma powody do zadowolenia. Polacy pożyczają mu coraz więcej pieniędzy

Więcej o: