Zwolnienie lekarskie, czyli tzw. L4. Kiedy i jak można je uzyskać?

Zwolnienie lekarskie to czasem niezbędna rzecz, gdy np. pracujesz na umowę, a choroba uniemożliwia wykonywanie obowiązków. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Zwolnienie lekarskie - podstawowe informacje

Zwolnienie lekarskie jest zaświadczeniem wystawianym przez lekarza, które poświadcza czasową niezdolność do wykonywania pracy i jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika. Popularnie używana nazwa "L4" wzięła się od nazwy starego formularza, który już nie istnieje. Jeszcze do niedawna było wystawiane na innym zwanym ZUS ZLA, a w wersji elektronicznej - e-ZLA. Od 2018 r. papierowe zwolnienia zostały zamienione na elektroniczne i są automatycznie przesyłane do pracodawcy. Możliwe jest również zwolnienie lekarskie na dziecko, które wiąże się z chorobą członka rodziny i koniecznością sprawowania osobistej opieki nad nim. W takim zaświadczeniu powinna być wskazana data urodzenia danej osoby i stopień pokrewieństwa. Dokument ten umożliwia też otrzymanie zasiłku opiekuńczego w okresie niezdolności do pracy, czyli sprawowania opieki.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP), czy też e-pacjent. Co daje posiadanie konta?

Do zalogowania na takim koncie wystarczy posiadanie profilu zaufanego. Można się do niego logować zarówno z komputera, jak i telefonu. Zawiera ono wiele istotnych informacji takich, jak m.in. dokumentacja medyczna, w tym informacje o szczepieniach, e-recepty, e-skierowania, wyniki badań, wysokość płaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki takiemu rozwiązaniu można np. otrzymać receptę bez potrzeby wychodzenia do przychodni i narażaniu się na choroby, co ma czasem istotne znaczenie, np. dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Czy zwolnienie lekarskie online jest możliwe do uzyskania?

Tak - właśnie dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta. Po zalogowaniu się do niego można sprawdzić, czy lekarz wystawił zwolnienie lekarskie. Online będzie ono widoczne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Czy możliwe jest zwolnienie lekarskie wstecz?

W niektórych przypadkach można otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz. Może się bowiem zdarzyć, że choroba powstała wcześniej niż odbyła się wizyta lekarska. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, można wystawić je najdalej na trzy dni do tyłu, które poprzedzają wykonanie badania lekarskiego. Jest tu jednak wyjątek, który pozwala wystawić zwolnienie lekarskie za dalszy okres niż 3 dni, a mianowicie wystawione przez psychiatrę. Jest tak, ponieważ ów specjalista może ocenić, że u pacjenta występują bardzo silne zaburzenia, które ograniczały zdolność do oceny postępowania.

Czym jest zasiłek chorobowy i kiedy można go uzyskać?

Zasiłek chorobowy to świadczenie, które przysługuje osobie ubezpieczonej w przypadku, gdy stanie się niezdolna do pracy z powodu choroby. Musi to mieć miejsce w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Należy się on pracownikowi, ubezpieczonemu, a także osobie, która jest poborowym odbywającym służbę zasadniczą. Świadczenie przysługuje od 34. dnia choroby, a osobom po 50. roku życia - od 15. dnia choroby. Za pierwsze 33 dni wynagrodzenie finansuje pracodawca, a w przypadku osób po 50 roku życia - do 14 dnia. Wysokość zasiłku oblicza się biorąc pod uwagę wynagrodzenie wypłacane przez 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła choroba i jest to 1/30 część wynagrodzenia brana pod uwagę jako podstawa. Może on być wypłacany przez cały okres niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 182 dni, a jeśli niezdolność wystąpiła z powodu gruźlicy lub ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni. Jeśli ubezpieczenie ustało, zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni.

Jak sprawdzić do kiedy mam zwolnienie lekarskie?

Jest to bardzo proste, jeśli posiada się Internetowe Konto Pacjenta. Wówczas po zalogowaniu widoczne są dokumenty medyczne, w tym zwolnienia lekarskie, a na nich są m. in. daty, z których wynika niezdolność do pracy. Tak więc jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie? Po prostu zalogować się do IKP - jest to jeden z powodów, dla których warto je mieć.

Zobacz też: L4 bez udziału lekarza? Ekspertka: Ma to odciążyć system ochrony zdrowia

Więcej o: