Oprocentowanie lokat. Dowiedz się, jakie produkty bankowe są najkorzystniejsze!

Oprocentowanie lokat to istotne zagadnienie dla każdego, kto chce odłożyć środki pieniężne na lokacie i w ten sposób zadbać, aby w czasie szalejącej inflacji nie straciły one na wartości.

Co to jest i jak się kształtuje oprocentowanie lokat?

Oprocentowanie lokat to pierwsze z czym powinien zapoznać się klient planujący zdeponowanie swoich wolnych środków na lokacie bankowej. Na początek należy wyjaśnić, czym jest sama lokata. Jest to rodzaj umowy z bankiem, w ramach której powierza się tej instytucji określoną kwotę na istniejące w danym momencie oprocentowanie przez pewien czas. Po jego upływie kwota pieniędzy jest wypłacana, powiększona o wskazany w umowie procent. Oprocentowanie lokat może być stałe lub zmienne i określane jest w skali roku. Istotne też jest to, że banki nie ustalają jego wysokości dowolnie, a zależy ono od zatwierdzonych przez Narodowy Bank Polski, stóp procentowych. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na oprocentowanie jest też sytuacja na rynku międzybankowym oraz konkurencyjność banków. Oczywistym jest przecież, że każdy chce, by jego oferta spotkała się z jak największym zainteresowaniem.

Ranking lokat - czy warto się z nim zapoznać?

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem - mniejszym lub większym. Niektóre lokaty są bezpieczne, bo mają np. stałe oprocentowanie i pewny zysk. Bardziej opłacalne są te, gdzie ryzyko jest większe, ale też i możliwość utraty pieniędzy jest znaczna. Nawet jednak w lokatach o stałym oprocentowaniu, bankom zależy na przyciąganiu klienta. Dlatego warto sprawdzać ranking lokat i wybierać te, które pojawiają się najwyżej.

Lokaty bankowe i ich rodzaje

Lokaty bankowe to cała grupa produktów bankowych. Wśród nich można najczęściej spotkać się z:

  • standardową lokatę terminową - po upływie czasu, na jaki zawarta była umowa, bank wypłaca kapitał plus odsetki
  • lokatę rentierską - jest długoterminowa na minimum 12 miesięcy, często na 2 lub 3 lata, odsetki wypłacane są np. co miesiąc i zwykle z takich lokat korzystają osoby zamożne
  • lokatę strukturyzowaną - składa się z części bezpiecznej i inwestycyjnej, gdzie część kapitału jest lokowana bezpiecznie, np. w obligacje, a część w bardziej ryzykowne instrumenty, ale rokujące większym zyskiem
  • lokatę overnight - kiedyś bardzo popularne, bo pozwalały na obejście przepisów podatkowych, obecnie już nie wszędzie są dostępne. Jest to lokata jednodniowa
  • lokatę walutową - swoisty depozyt w walucie obcej
  • lokatę progresywną - długoterminowa, gdzie oprocentowanie zależy od wpłaconej kwoty i okresu umowy.

Ranking kont oszczędnościowych - na co warto zwrócić uwagę?

Co do zasady mechanizm działania podobny jest do lokat. Różnica polega na tym, że o ile na lokacie pieniądze są zamrożone na określony czas, to z konta można je dowolnie wypłacać i wpłacać. Niektóre banki wymagają jednak, by na koncie zawsze była jakaś kwota minimalna. Tu również oprocentowanie ustalane jest w skali roku i przeważnie jest zmienne. Jeśli więc nie chce się zamrażać określonej kwoty na dłuższy okres czasu, można skorzystać z tej formy oszczędzania pieniędzy. Jednak i tu przed dokonaniem wyboru, warto zapoznać się z rankingiem kont oszczędnościowych i opiniami na ich temat, aby wybrać dla siebie jak najbardziej korzystną ofertę.

Kalkulator lokat pomoże wyliczyć zysk!

Każdy, kto chce bezpiecznie zainwestować środki, stara się porównać oferty. Jednak dla uzyskania kompletu informacji istotne są nie tylko ogólne warunki, ale też realny zysk, który można otrzymać. Pomocny będzie w tej sytuacji kalkulator lokat, który obliczy, ile rzeczywiście wyniesie zysk w skali roku, gdy dokona się wpłaty określonej kwoty pieniędzy na ustalony okres czasu. Należy przy tym pamiętać, że są to aplikacje internetowe, a więc warto wybierać te, które dostępne są na stronach fachowo zajmujących się finansami i ekonomią.

Jakie jest najwyższe oprocentowanie lokat?

Należy pamiętać, że są to wartości zmienne, bo wszystko zależy od sytuacji na rynku międzybankowym, od stóp procentowych oraz od konkurencyjności ofert. Dlatego też najwyższe oprocentowanie lokat dzisiaj, nie musi być takie za kilka dni i warto to sprawdzać, by znaleźć najlepszą ofertę. Można powiedzieć, że w lutym 2023 r. najwyżej oprocentowane lokaty miały po 8,5%. Brak stałości w tym względzie sprawia jednak, że oferta ta może się zmieniać z dnia na dzień.

Zobacz też: Inflacja. "Mam 10 tys. zł oszczędności. Gdzie chronić pieniądze?". Odpowiada prof. Noga

Więcej o:
Copyright © Agora SA