Podwyżki dla pielęgniarek to temat, który tworzy poruszenie nie tylko wśród samych zainteresowanych. Każdy, kto wykonuje pracę zarobkową, chce otrzymywać godne wynagrodzenie. Pielęgniarki są tym, kto pojawia się na pierwszej "linii ognia" przy pacjencie, kto pomaga w opiece nad chorymi. To ciężka i wymagająca praca, a więc podwyżki dla pielęgniarek, które często same muszą dopominać się o lepsze warunki pracy, są bardzo istotnym dla nich tematem.
Przede wszystkim należy pamiętać, że na wynagrodzenie osób pracujących w służbie zdrowia, w tym pielęgniarek, składa się minimalne wynagrodzenie, które powiększane jest o stawki za dyżur, a te z kolei każda placówka ustala według własnego uznania. Najniższe wynagrodzenie dla służby zdrowia wylicza się natomiast przez tzw. współczynnik pracy, który zależy od wykonywanego zawodu i kompetencji i mnoży się je przez przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej za rok poprzedni. Dane te podaje GUS. Szacunkowe dane sprawiają, że zakłada się wzrost wynagrodzeń o 11 procent, co oznacza, że siatka płac pielęgniarek 2023 może wyglądać następująco:
Zgodnie z informacją, którą znaleźć można na stronie Komitetu ds. Ochrony Zdrowia Federacji Przedsiębiorstw Polskich, w 2023 r. będzie musiała nastąpić obligatoryjna waloryzacja wynagrodzeń osób wykonujących zawody medyczne, co zgodne jest z ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach medycznych. Wynika z tego, że podwyżki dla pielęgniarek - najnowsze wiadomości - wzrosną od lipca 2023 r. Najwyższa zmiana wynagrodzenia będzie dotyczyła lekarzy, którzy posiadają specjalizację. Szacuje się wzrost pensji o kilkaset złotych.
Portal pielęgniarek i położonych mieści się na stronie www.pielegniarki.info.pl. Jest to miejsce, gdzie znajdują się aktualne informacje związane z wykonywaniem tych zawodów. Są tam oferty pracy w Polsce, ale również za granicą, wiadomości o możliwych szkoleniach zawodowych i kursach, o ważnych zmianach w przepisach. Jest to strona dedykowana tej grupie zawodowej, gdzie omawiane są najważniejsze dla niej kwestie.
Tak - jasno wynika to ze spójnych komunikatów na ten temat. Nie będą one jednak takie same dla wszystkich. Wiele zależy od wykonywanego zawodu, doświadczenia, wykształcenia, ale też od stawek, które np. za dyżury, samodzielnie ustala dana placówka. Dlatego też może dojść do sytuacji, gdzie osoby zajmujące to samo stanowisko w dwóch różnych szpitalach, przychodniach, klinikach itp., będą zarabiały różne kwoty.
Zmiany dotyczyć będą bardzo szerokiego grona, ale wszystko zależy od poziomu zaszeregowania, a tych w ustawie jest aż 10. Podwyżki dla medyków obejmą zatem liczne zawody związane ze służbą zdrowia, ale warto sprawdzić, do której z grupy jest się zaliczonym. Pomoże to ustalić wysokość wynagrodzenia po podwyżkach w 2023 r.
Zobacz też: Strajk brytyjskich pielęgniarek. Rishi Sunak odrzuca postulaty podwyżek. Zasłania się inflacją