E-Urząd Skarbowy - jak rozliczyć się online i ile czasu czeka się na zwrot podatku? Poradnik podatnika

E-Urząd Skarbowy to usługa, która pozwala podatnikowi na załatwienie szeregu spraw online. Działa ona od 2021 r. i dotyczy przede wszystkim szeregu kwestii podatkowych, w tym związanych ze złożeniem deklaracji PIT.

E-usługi - Urząd Skarbowy w nowoczesnym wydaniu

Jak działają e-usługi w Urzędzie Skarbowym? Mowa w tym przypadku o serwisie na stronie podatki.gov.pl, który został pomyślany jako ułatwienie dla klientów Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki niemu możliwe jest szybkie i kompleksowe załatwienie swoich spraw bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. 

W szczególności dzięki e-Urzędowi Skarbowemu możemy skorzystać m.in. z:

  • usługi Twój e-PIT i rozliczenia drogą online zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38;
  • aplikacji e-mikrofirma, która pozwala choćby na generowanie i wysyłanie JPK;
  • wykazu własnych mandatów karnych;
  • płatności online.

Dodatkowo uzyskuje się choćby dostęp do aktualnych danych swoich lub prowadzonej przez siebie działalności, złożonych dokumentów, historii płatności czy informacji o indywidualnym rachunku podatkowym.

E-Urząd Skarbowy: profil zaufany i nie tylko

Jak skorzystać z e-Urzędu Skarbowego? Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest pośrednictwo strony login.gov.pl. W tym przypadku konieczne będzie założenie profilu zaufanego, skorzystanie z e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Alternatywną możliwość skorzystania z e-Urzędu Skarbowego daje posługiwanie się danymi podatkowymi lub aplikacją mObywatel.

E-wizyta Urząd Skarbowy

E-wizyta w Urzędzie Skarbowym to kolejne udogodnienie. Teraz nie trzeba już stać w kolejkach, bardzo wiele spraw można załatwić dzięki drodze elektronicznej. Warto przy tym pamiętać, że samą wizytę w Urzędzie Skarbowym można umówić:

  • Telefonicznie. Wystarczy zadzwonić do wybranego urzędu i powiedzieć pracownikowi o tym, jaką sprawę chce się załatwić. Poza ustaleniem konkretnej daty i godzin trzeba jeszcze podać swoje imię, nazwisko, numer PESEL i numer telefonu.
  • Drogą online. Wystarczy kliknąć przycisk ''Umów wizytę'' i wybrać właściwy urząd. Następnie postępuje się analogicznie - wybierając cel wizyty, jej datę i podając tylko podstawowe dane. 
Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

E-Urząd Skarbowy PIT

Jak wykorzystać e-Urząd Skarbowy? PIT i konieczność złożenia odpowiedniej deklaracji to jedne z najczęstszych sposobów. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje Twój e-PIT. Chodzi tutaj o zeznanie podatkowe, które zostało przygotowane w automatyczny sposób. Dzięki niemu nie trzeba już uzupełniać wniosków samemu, narażając się na popełnienie błędu. Dzięki dostępowi na Portalu Podatkowym można jednak pokusić się o dokonanie zmian, rozliczenie ulg lub wskazanie organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1,5% naszego podatku. 

E-PIT - jak długo czeka się na zwrot? 

E-PIT daje niewątpliwie dużą wygodę w rozliczaniu rocznej deklaracji podatkowej. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że obowiązują nas w tym przypadku wskazane terminy. Większość zeznań powinna zostać rozliczona do 2 maja. 

Zdarza się przy tym, że pobrane zaliczki na podatek dochodowy są wyższe od właściwego wymiaru tej należności. Wówczas przysługuje nam zwrot określonej kwoty. Ile czasu trzeba będzie poczekać? W przypadku deklaracji rozliczonych drogą online chodzi o 45 dni. Jeśli zaś zeznanie dostarczyliśmy osobiście lub drogą pocztową w postaci fizycznej, to poczekamy dłużej. Będzie to maksymalnie 90 dni.

Zobacz też: Zwrot podatku większy niż zazwyczaj? Nie przecieraj oczu, skarbówka rzeczywiście wyda dwa razy więcej

Więcej o:
Copyright © Agora SA