Te ulgi dla seniorów powinien znać każdy! Lista najważniejszych usług, za które nie zapłacą ani grosza

Zniżki dla seniorów często ratują ich miesięczny budżet. W wielu miejscach mogą skorzystać z ulg, dzięki którym zapłacą mniej, a nawet wcale. Gdzie emeryci mogą liczyć na zniżki? Przedstawiamy najważniejsze ulgi dla seniorów, na których wiele zaoszczędzą.

W dobie inflacji wielu seniorom ciężko jest spokojnie przeżyć do końca miesiąca. Ceny w sklepach wciąż rosną, a podwyżka emerytury jest przewidziana tylko raz w roku. Z tego powodu w wielu miejscach przewidziano zniżki dla seniorów, dzięki czemu z niektórych usług skorzystają taniej lub nawet za darmo. Sprawdź, jakie ulgi przysługują emerytom i gdzie można z nich skorzystać.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zniżki dla emerytów 2023. Te osoby dostaną leki za darmo

Koszty leków bywają ogromne i przerastają seniorów, którzy cierpią na różne dolegliwości. Jak się okazuje, część emerytów nie musi się tym martwić. Osoby, które ukończyły 75. rok życia i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mogą otrzymać leki za darmo. Ulga dotyczy lekarstw stosowanych do leczenia chorób wieku podeszłego, znajdujących się na wykazie opublikowanym przez Ministerstwo zdrowia. Warto zwrócić uwagę na receptę, na której przepisano refundowane leki. Aby otrzymać je za darmo, na recepcie polu „kod uprawnień dodatkowych" musi zostać wpisana litera S.

Praca zdalna 2023. Są zmiany w kodeksie pracy. Te koszty poniesie pracodawca Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Na co warto się przygotować?

Zniżka na komunikację miejską. Gdzie senior pojedzie za darmo?

Warto wiedzieć, że emerytom przysługują zniżki na przejazdy komunikacją miejską. O ich wysokości i wieku, który uprawnia do ulgi decydują władze miast, jednak w niektórych miejscach seniorzy pojadą za darmo. Na taką zniżkę seniorzy mogę liczyć:

  • w Warszawie,
  • w Poznaniu,
  • we Wrocławiu,
  • w Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
  • w Krakowie,
  • w Łodzi.

NFZ odwiedzi cię w domu, ale tylko pod jednym warunkiem. Już wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy NFZ odwiedzi cię w domu, ale tylko pod jednym warunkiem. Wprowadzono zmiany

Ulgi dla seniorów, czyli m.in. zwolnienie z opłat za abonament RTV

Mało kto wie, że seniorom przysługuje ulga na abonament radiowotelewizyjny. Część z nich jest całkowicie zwolniona z opłat. Dotyczy to osób, które:

  • ukończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia;
  • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń).

Seniorzy mogą również taniej wyrobić paszport. Podstawowa cena dokumentu to 140 zł, jednak emerytom i rencistom przysługuje zniżka w wysokości 50%, natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia mogą wyrobić paszport za darmo.

Więcej o: