Oficjalnie: Emerytura po mężu będzie wypłacana podwójnie? Wpłynął projekt ustawy! Warunki zaskakują

Emerytura po mężu przez wielu świadczeniobiorców uznawana jest za nieopłacalną. Zasady jej przyznawania są surowe, a otrzymywana kwota nie stanowi pełnego świadczenia zmarłego małżonka. "Renta wdowia" może to jednak zmienić. Lewica zbiera aktualnie podpisy pod projektem. Wyjaśniamy jego założenia.

Emerytura po zmarłym mężu przysługuje wdowie pod warunkiem, że zrzeknie się ona własnego świadczenia. Co więcej, emerytura nie jest wypłacana w pełnej kwocie, którą pobierał zmarły małżonek. Innymi słowy, renta rodzinna jest często po prostu niekorzystna dla świadczeniobiorcy.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura po mężu 2023: komu przysługuje? Od tego zależy wysokość świadczenia

Wbrew powszechnemu określeniu, emerytura po mężu nie jest przeznaczona tylko dla wdów. Renta rodzinna przysługuje wdowie lub wdowcowi, dzieciom zmarłego oraz jego rodzicom, a szczegółowe zasady przyznawania świadczenia dla każdej z tych grup zostały opisane na stronie rządowej. Istotne jest to, że ilość osób uprawnionych do świadczenia wpływa bezpośrednio na wysokość otrzymywanej kwoty, która wynosi:

  • 85% świadczenia zmarłego – dla jednej osoby uprawnionej,
  • 90% świadczenia zmarłego – dla dwóch osób uprawnionych,
  • 95% świadczenia zmarłego – dla trzech i więcej osób uprawnionych.

Renta rodzinna jest dzielona równo na wszystkich uprawnionych.

Ile wynosi renta rodzinna? Prawo do świadczenia może być odebrane

Jak podaje ZUS, najniższa renta rodzinna jest równa wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku. Oznacza to, że od 1 marca 2023 wynosi ona 1588,44 zł. Należy jednak zaznaczyć przy tym, że emerytura po mężu może zostać:

  • ograniczona, jeśli przychód świadczeniobiorcy jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (wówczas wdowia emerytura będzie pomniejszona o kwotę przewyższenia);
  • zawieszona, jeśli przychód osoby przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Podwójna emerytura dla wdowy 2023? Trwają prace nad projektem

"Renta wdowia" to projekt Lewicy, który miałby zmienić zasady otrzymywania emerytury po mężu. Zakłada on wprowadzenie możliwości wyboru między dwoma opcjami:

  • zachowaniem własnej emerytury i dodaniem do niej 50% świadczenia po małżonku,
  • wyborem świadczenia po małżonku i dodaniem do tego 50% własnej emerytury.

Zawiadomienie o powołaniu Komitetu w tej sprawie zostało przyjęte 19 stycznia 2023, o czym Lewica informowała na swojej oficjalnej stronie. Aby projekt mógł być zaprezentowany na posiedzeniu Sejmu, konieczne jest zebranie pod nim co najmniej 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA