Zarobiłeś mniej niż 85 tys. złotych? Masz specjalny przywilej! Wystarczy, że spełnisz te warunki

Złożenie zeznania podatkowego jest bardzo ważne. To nie tylko obywatelski obowiązek, ale i szansa na zysk. Z tego powodu warto sprawdzić, jakie ulgi podatkowe nam przysługują. Jeśli spełnisz kilka warunków, być może nie zapłacisz ani grosza. Przedstawiamy korzyści z rozliczenia w ZUS.

Od 15 lutego można składać zeznanie podatkowe za rok 2022. Przed wypełnieniem formularza warto sprawdzić, jakie ulgi podatkowe nam przysługują. Dzięki niektórym można wiele zaoszczędzić, a nawet nie zapłacić nic. Sprawdź, z których ulg Polacy korzystają najczęściej.

Zobacz wideo Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu PIT-37?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga dla młodych 2023. Te osoby nie zapłacą ani grosza

Ta ulga jest przeznaczona dla młodych podatników, którzy dopiero weszli w dorosłe życie i muszę zmierzyć się z podatkami. Na szczęście nie muszą się nimi przejmować. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, mają status studenta i pracują na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub pracy nakładczej są całkowicie zwolnione z podatku. Warto jednak pamiętać, że takie prawo dotyczy tylko osób, które w ciągu roku zarobiły mniej niż 85 tys. złotych.

Duże zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Jak wyglądają nowe przepisy i kiedy wejdą w życie? Kodeks pracy 2023. Jak wyglądają przepisy i kiedy wejdą w życie?

Ile pieniędzy zaoszczędzą rodzice? Ulga na dziecko 2023

Ulga prorodzinna to jedna z najpopularniejszych ulg, z jakiej korzystają Polacy. Dzięki niej mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy podczas rozliczania podatków. Ulga przysługuje osobom, które mają pod opieką małoletnie dziecko i są rodzicami, opiekunami prawnymi lub rodziną zastępczą. Wysokość sumy, którą można odliczyć, zależy od ilości dzieci w rodzinie:

  • na pierwsze dziecko - 92,67 zł miesięcznie,
  • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie,
  • na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225,00 zł.

Warto pamiętać, że z ulgi mogą skorzystać osoby, które w zeszłym roku zarobiły samodzielnie lub ze współmałżonkiem mniej niż 112 tys. złotych.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) 14. emerytura powróci w 2023. Niektórzy nie dostaną pełnej kwoty

Ulgi podatkowe pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy. Z czego warto skorzystać?

Z wymienionych ulg Polacy korzystają najczęściej, ale to niejedyne możliwości na zaoszczędzenie pieniędzy przy rozliczaniu podatku. Warto zapoznać się z innymi ulgami przed złożeniem deklaracji. Jest to m.in.:

  • ulga termomodernizacyjną,
  • ulga rehabilitacyjną,
  • ulga abolicyjną,
  • ulga na Internet,
  • ulga dla rodzin 4+.

Pełną listę ulg znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Więcej o: