Cukier - cena w 2022 roku była wyjątkowo wysoka. Ile podrożał cukier na początku 2023 roku?

Cena cukru? Chociaż produkt ten niekoniecznie powinien być spożywany w dużych ilościach, to bardzo zwracamy uwagę na jego koszt. Wszystko dlatego, że wciąż jest zbyt częstym gościem w naszej kuchni.

Ceny cukru i jego dostępność

Ceny cukru w 2022 r. były wyjątkowo wysokie. Poprzedni rok charakteryzował się bardzo wysokimi wzrostami, jeśli chodzi o koszt tego produktu. Sprawa jest istotna, bo chodzi w końcu o podstawową substancję słodzącą w gospodarce. W poprzednim sezonie, zwłaszcza latem, doszło wręcz do jego reglamentacji. Limity wprowadzane przez duże sieci handlowe nie były niskie, bo wynosiły najczęściej ok. 10 kg, ale sytuacja taka i tak dawała do myślenia.

Nie tyle chodziło jednak o brak tego produktu, co o przewidywania sieci handlowych względem rynkowych trendów. Wyjątkowo szybko drożejący cukier był bowiem bardzo chętnie kupowany na zapas. Działo się tak nie tylko z uwagi na obawy konsumentów o jeszcze większe podwyżki, ale również z powodu charakterystyki cukru jako produktu. Daje się on łatwo przechowywać i jest bardzo popularny. Właśnie dlatego szybko rosnące ceny powodowały szaleństwo zakupowe.

Ile kosztuje cukier? 

Ile kosztuje cukier obecnie? Szacuje się, że cena minimalna to ok. 5,79 zł, maksymalna zaś wynosi 6,79 zł. Średnio za cukier zapłacimy 6,02 zł. Oczywiście ceny są w dużej mierze uzależnione od konkretnego sklepu i województwa, w którym wykonany został pomiar. 

Ile kosztował cukier? Cena za kg w ostatnich miesiącach

Ile kosztował cukier? Cena za kg w początkach marca była wysoka, ale jednocześnie niższa od styczniowego rekordu. W pierwszym miesiącu 2023 roku doświadczyliśmy niebywale wysokich cen: Mowa o średniej cenie na poziomie 6,68 i maksymalnej sięgającej nawet 8,5 zł. 

To jednak nie oddaje pełnego obrazu, jeśli chodzi o kształtowanie się cen w ciągu ostatnich kilku czy kilkunastu miesięcy. Cały 2022 r. określony został jako czas rekordowych podwyżek cen cukru. Wzrosły one w sumie o 105 proc. 

Czy faktycznie akurat koszty tego produktu w naszym koszyku są takie ważne? Pomocne będą w tym przypadku dane pochodzące od Głównego Urzędu Statystycznego. Okazuje się, że Polacy spożywają przeciętnie aż 40 kg cukru. Wprawdzie ilość ta zmniejszyła się w ciągu roku aż o 3 kg, ale i tak spożycie cukru w naszym kraju jest nadmierne.

Kiedy możemy liczyć na tani cukier?

Kiedy możemy liczyć na tani cukier? Już w zeszłym roku prognozowano spowolnienie wzrostu cen żywności, które miało przyjść po szczycie w lutym. Wciąż jest jednak mowa o wzroście, który jedynie będzie wolniej postępował. Z drugiej strony zauważalne stały się już obniżki cen masła lub kawy i wiele osób liczy na to, że ten sam trend dotknie cukru

Istotne jest jednak to, że wysokie spożycie cukru nie jest dobre dla naszego zdrowia. Warto pamiętać, że biały cukier jest bardzo kaloryczny. W 100 g jest ok. 390 kcal. Jego spożycie powoduje gwałtowny wzrost glukozy we krwi, co stanowi niebezpieczeństwo dla cukrzyków. Jednocześnie duże spożycie cukru zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Zobacz też: Cukier drożeje także w Bułgarii. W wielu regionach jego cena przewyższa koszt litra benzyny

Więcej o: