Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce. Kto może pobierać 1300 zł co miesiąc? Obowiązuje aż 7 zasad

Czy Polskę stać na bezwarunkowy dochód podstawowy? Wprowadzenie tego systemu finansowego może przysporzyć wielu problemów. Nie wiadomo, czy na tym skorzystamy. Wyjaśniamy, czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy i ile mógłby wynosić.

Polacy obecnie zmagają się ze skutkami inflacji i wciąż rosnącymi cenami. Wielu osób nie stać na zapewnienie sobie podstawowych potrzeb i z niemal pustym kontem czekają do następnej wypłaty. Niektórzy mogą wspomóc się świadczeniami, takimi jak 13. i 14. emerytura czy 500+, ale dodatki przysługują tylko wybranym grupom. Tutaj pojawia się pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Budzi on jednak sporo kontrowersji, a polski budżet może nie być na to gotowy.

Zobacz wideo Finanse publiczne w Polsce doszły do ściany? Czerniak: Tak

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? Świadczenie powinno spełniać kilka zasad

Bezwarunkowy dochód podstawowy to forma zasiłku, którą otrzyma każdy obywatel, aby zapewnić sobie pieniądze potrzebne do egzystencji i opłacenia najważniejszych potrzeb. W niektórych krajach wprowadzono już ten system finansowy, ale w wielu trwają wciąż testy. Jednym z takich państw ma być Polska. Dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, w rozmowie z portalem StrefaBiznesu wyjaśnił zasady bezwarunkowego dochodu podstawowego. Ma to być świadczenie:

  • bezwarunkowe, czyli powinno przysługiwać niezależnie od warunków związanych np. ze składkami, podejmowaną pracą;
  • powszechne, czyli ma przysługiwać każdemu obywatelowi, a nie konkretnej grupie;
  • indywidualne, skierowane do pojedynczych osób, a nie do rodzin czy gospodarstw domowych;
  • pieniężne, a nie przekazywane w formie dóbr, usług czy ograniczonych bonów do wykorzystania na konkretne usługi i towary;
  • regularnie wypłacane, najprawdopodobniej co miesiąc;
  • wypłacane przez państwo lub mniejszą jednostkę;
  • podstawowe, co oznacza, że powinno być na tyl wysokie, aby każdy mógł zrealizować podstawowe potrzeby.

Czy w Polsce pojawi się bezwarunkowy dochód podstawowy?

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat tego, czy taki system zostanie wprowadzony w naszym kraju. Wiadomo jednak, że przygotowywane są testy, które najprawdopodobniej zaczną się w województwie warmińsko-mazurskim. Na dorosłą osobę będzie przypadać 1300 zł, a na każde dziecko 600 zł. Problem pojawia się jednak z budżetem. Nie wiadomo, czy dysponujemy pieniędzmi, które bez problemu będzie można wręczyć każdemu. Być może spowoduje to spore podwyższenie kosztów życia, których nie pokryje nawet dochód podstawowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.