Jaka będzie inflacja 2023? GUS opublikował rekordowe dane. To największy wzrost cen od 1996 roku

Ceny w Polsce wciąż rosną. GUS opublikował dane za luty. Tak drogo jeszcze nie było. Jest to najwyższy wskaźnik od 27 lat. Wyjaśniamy, jaka będzie inflacja 2023 i czego można się spodziewać w kolejnych miesiącach.

Inflacja od miesięcy rośnie w zatrważającym tempie. Ceny ciągle idą w górę, a Polacy muszą coraz mocniej zaciskać pasa, by dotrwać do następnej wypłaty. Niestety na razie nie zapowiada się na pozytywne zmiany. Główny Urząd Statystyczny opublikował 15 marca najnowsze dane. Sprawdź, ile wyniosła inflacja bazowa w lutym 2023.

Zobacz wideo Inflacja nadal nam zagraża? "Nie wiemy, jak zachowają się banki centralne"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja za luty 2023. Tak drogo jeszcze nie było

Inflacja z miesiąca na miesiąc jest coraz wyższa. Już w styczniu mówiono o najwyższej od lat podwyżce cen, jednak dopiero 15 marca podano rekordowe dane. Na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego można przeczytać, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym 2023 o 18,4%. W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik jest wyższy o 1,2%. Jest to najwyższy odczyt od 1996 roku. Przewyższa on także prognozy Narodowego Banku Polskiego, który na początku marca opublikował projekcję inflacyjną. Zgodnie z wyliczeniami miała ona wynosić około 11,9%.

Inflacja bazowa w Polsce. Czy ceny zaczną spadać?

Inflacja bazowa jest wykorzystywana do pomiaru zmian cen. Nie obejmuje ona jednak cen czynszów, cen za energię, wodę i kanalizację, czyli tych, które są zależne od decyzji rządu, samorządów lub regulatorów rynkowych. Wyłącza się także ceny najbardziej zmienne, takie jak ceny żywności, paliw, dostępu do internetu, usług administracji państwowej oraz usług prawnych. Choć z miesiąca na miesiąc inflacja bazowa rośnie, to według prognoz wskaźnik za marzec ma już być niższy. Przewidują to m.in. Jakub Rybacki, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którego wypowiedź można przeczytać na portalu Business insider.

Kolejne miesiące przyniosą gwałtowny spadek inflacji, jednak spowolni głównie wzrost cen żywności i energii. Inflacja bazowa prawdopodobnie obniży się jedynie nieznacznie

- komentuje ekonomista. Podobne zdanie mają eksperci z PKO Banku Polskiego.

Odczyt za luty powinien wyznaczyć szczyt inflacji – od marca inflacja zacznie szybko spadać – aż do jednocyfrowych poziomów na koniec 2023

- piszą w pości opublikowanym na portalu Twitter.

Więcej o:
Copyright © Agora SA