Podwyżki dla nauczycieli 2023: czy i kiedy będą miały miejsce?

Podwyżki dla nauczycieli to gorący temat od wielu miesięcy. Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że edukacja w Polsce jest niedofinansowana. Czy w bieżącym roku, w obliczu inflacji, nauczyciele mogą liczyć na satysfakcjonujące podwyżki?

Podwyżki dla nauczycieli - najnowsze informacje

Podwyżki dla nauczycieli to pewna informacja, ponieważ projekt w tej sprawie został już uchwalony. Mają one wynieść średnio 7,8%. Przyznać jednak należy, że biorąc pod uwagę obecne koszty życia oraz inflację, nie jest to wiele. Podkreślają to też związki zawodowe, ale aktualnie raczej nie ma wielkich szans na zmiany w tym zakresie.

Ile zarabia nauczyciel? Jakie składowe wchodzą do wynagrodzenia? 

To jest pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Dużo się bowiem mówi o godnych zarobkach i o tym, że domagają się oni zmian w zakresie wysokości otrzymywanych dochodów. Więc ile zarabia nauczyciel, że niezadowolony jest z dotychczasowego wynagrodzenia? W tym zawodzie minimalne wynagrodzenie zależy od stopnia nauczyciela. I tak: dla początkującego jest to kwota 3424 zł brutto, dla mianowanego - 3597 zł brutto, a dla dyplomowanego - 4224 zł brutto. Oprócz tego do wypłaty doliczane są dodatki:

  • motywacyjny - zależy od subiektywnej oceny organu prowadzącego,
  • za wysługę lat - oblicza się go biorąc pod uwagę 1 % za każdy przepracowany rok, ale nie można przekroczyć 20% wysokości wynagrodzenia zasadniczego,
  • za wychowawstwo - nie mniej niż 300 zł,
  • za uciążliwe warunki pracy - nie mniej niż 300 zł,
  • wiejski, który należy się nauczycielom uczącym na wsiach i w miejscowościach do 5000 mieszkańców, a oblicza się go jako 10% wynagrodzenia zasadniczego. Ten dodatek jednak może zostać podwyższony przez szkołę według uznania.
Zobacz wideo Podwyżki dla nauczycieli? "Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu"

Nauczyciele otrzymują też dodatkową pensję, tzw. trzynastkę oraz nagrody jubileuszowe:

  • 20 lat pracy - w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego
  • 25 lat pracy - w wysokości 100 % wynagrodzenia miesięcznego
  • 30 lat pracy - w wysokości 150 % wynagrodzenia miesięcznego
  • 35 lat pracy - w wysokości 200 % wynagrodzenia miesięcznego
  • 40 lat pracy - w wysokości 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Czasem wypłacany jest też dodatek uzupełniający, który mylnie bywa nazywany "czternastką".

Jak kształtują się zarobki nauczycieli na tle innych krajów Unii Europejskiej?

Niestety nie najlepiej, by nie rzec wręcz - źle. Jak wynika z czynionych porównań, zarobki nauczycieli w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. W ramach takiego zestawienia dokonanego na zlecenie Komisji Europejskiej pt.: "Wynagrodzenia i dodatki nauczycieli i dyrektorów szkół w Europie 2020/2021" wskazano, że najgorzej zarabiają nauczyciele w Bułgarii, Polsce, Rumunii i na Węgrzech. Najwyższe zaś wypłaty otrzymują w Lichtensteinie, Luksemburgu, Niemczech i Danii.

Podwyżki dla nauczycieli a ustawa budżetowa

Jak się okazuje ewentualne, kolejne podwyżki i zmiany wysokości płac dla nauczycieli to nie to samo, co zmiany w zakresie wynagrodzeń pracowników pozostałej części sfery budżetowej. Możliwe są bowiem zmiany w tym zakresie po wprowadzeniu odmiennych zapisów do Karty Nauczyciela, a ustawa budżetowa jak i sam uchwalony budżet, mogą pozostać bez zmian. Rozmowy w tym zakresie trwają m.in. z powodu zbliżających się wyborów parlamentarnych. Jak wynika bowiem z oceny obowiązującego stanu prawnego, wystarczy we wspomnianej Karcie Nauczyciela zmienić tzw. stawki procentowe średniej płacy. Tymczasem jednak wszyscy oczekują wypłat związanych z podpisaną przez Prezydenta w dniu 2 lutego 2023 r., ustawą budżetową. Wyrównanie miało nastąpić od stycznia 2023 r., ale przełożeni nauczycieli mają czas na wypłaty wynagrodzeń do trzech miesięcy od dnia publikacji przepisów.

Od kiedy będą możliwe wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023?

Jak wiadomo, prace nad projektem się rozpoczęły. Jednakże termin ukończenia ich ciągle się przesuwa. Obecnie wiadomo, że wcześniejsze emerytury dla nauczycieli 2023 powinny się pojawić w tym roku, ale raczej pod jego koniec, niż jak prognozowano początkowo - w pierwszym półroczu. Praktycznie jednak  przejście na emeryturę na nowych zasadach będzie możliwe dopiero od 2024 r, pod warunkiem, że przepisy zostaną wprowadzone w tym roku.

Zobacz też: Ile zarabiają nauczyciele, a ile powinni? Broniarz: Polacy za taką kwotę nie wstaliby z łóżka [SONDAŻ]

Więcej o: