Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Za kilka dni ci seniorzy stracą szansę na zastrzyk gotówki

Emerytura na nowych zasadach od 2023. Niedługo zostaną opublikowane nowe tablice średniego dalszego trwania życia. To oznacza, że świadczenia będą niższe niż dotychczas. Seniorzy powinni się zastanowić, kiedy warto przejść na emeryturę.

Niektórzy seniorzy powinni rozważyć przejście na emeryturę jeszcze w tym miesiącu. Aktualnie obowiązujące tablice średniego dalszego trwania życia korzystniej wpływają na wysokość świadczeń niż te, które za chwile zostaną opublikowane. Od kwietnia emerytury mogą być niższe. Dlaczego? Sprawdź, kiedy najlepiej przejść na emeryturę.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura na nowych zasadach. Dlaczego świadczenia będą niższe?

27 marca 2023 Główny Urząd Statystyczny opublikuje nowe tablice średniego dalszego trwania życia. Zaczną one obowiązywać od 1 kwietnia, a to oznacza, że świadczenia dla osób, które po tej dacie przejdą na emeryturę będą niższe niż obecnie. Dlaczego? Jak można przeczytać na oficjalnej stronie ZUS, obliczając podstawę emerytury bierze się pod uwagę zwaloryzowany kapitał początkowy, zwaloryzowane składki i środki zgromadzone przez ZUS. Całość jest dzielona przez średnie dalsze trwanie życia, które zmienia się co roku. Od kwietnia będzie ono wyższe niż dotychczas, dlatego wyliczone świadczenie będzie mniej korzystne niż w zeszłym roku. Warto jednak wiedzieć, dlaczego średnia długość życia w 2021 była mniejsza niż za następny rok.

Ile wynosiła średnia długość życia w 2021 roku? Wpływ miała pandemia

Wskaźnik średniego dalszego trwania życia w 2021, który został opublikowany w zeszłym roku, były znacznie niższy niż dotychczas. Wpłynęła na to pandemia COVID-19 i wysoka śmiertelność z powodu wirusa. Jak podaje GUS, w 2021 roku zmarło aż 519,5 tys. osób. Podobny wynik był w 2020. Dla porównania, w 2019, czyli na chwilę przed pandemią, odnotowano 418,2 tys. zgonów. Ma to duże znaczenie przy obliczaniu podstawy emerytury. W 2022 wirus nie atakował już z taką siłą, a życie prawie wróciło do normy, dlatego średnia długość życia była większa. Wynika z tego, że seniorzy, którzy mogą już przejść na emeryturę, powinni zrobić to do końca miesiąca, jeśli chcą otrzymać wyższe świadczenie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.