500 plus: o waloryzacji świadczenia mówi się już od dawna. Czy rodzice mogą liczyć na podwyżkę?

500 plus to świadczenie wychowawcze, które weszło w życie 01.04.2016 roku. Jego celem było poprawienie sytuacji materialnej rodzin, które wychowują dzieci, a także zachęcenie do posiadania większej ilości potomstwa. Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszy się głosy, że 500+ zostanie poddane waloryzacji i kwota zasiłku wzrośnie. Niestety są to jedynie plotki nie mające jak dotąd żadnego potwierdzenia. Czy jest szansa, że w najbliższym czasie dojdzie do podniesienia wysokości świadczenia?

500 plus to sztandarowy element programu Prawa i Sprawiedliwości, który w swoich założeniach miał doprowadzić do zwiększenia dzietności wśród Polaków. Po kilku latach jego funkcjonowania wiadomo już, że w tej kwestii się nie sprawdził. Niemniej jednak rządzący nie zamierzają rezygnować z jego dalszej realizacji, a wręcz mówi się coraz częściej o konieczności podniesienia wysokości świadczenia, którego realna wartość spada z roku na rok. Czy to nastąpi? Na ten moment nie ma w tej kwestii żadnych oficjalnych informacji, niemniej jednak biorąc pod uwagę, że zbliżają się wybory do parlamentu istnieje szansa, że temat ten zostanie poruszony. 

500 plus dla seniora – jakie warunki trzeba spełniać?

500 plus dla seniora zostało wprowadzone w życie 2019 roku. Od tego czasu emeryci mają prawo do ubiegania się o zasiłek, który ma im ułatwić samodzielne funkcjonowanie. Aby otrzymać comiesięczne świadczenie muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Jakie?

  • należy złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie pieniędzy - można to zrobić za pośrednictwem ZUS i Platformy Usług Elektronicznych, KRUS, drogą pocztową, osobiście lub za pośrednictwem opiekuna prawnego czy pełnomocnika,
  • nie można przekroczyć wyznaczonego progu dochodowego, który od marca 2023 roku wynosi 2157,80 zł brutto.

500 plus: wnioski. Kiedy należy je złożyć, aby otrzymać świadczenie?

Wnioski o 500 plus należy składać do ZUS-u, który zajmuje się przyjmowaniem, rozpatrywaniem, a także przyznawaniem i wypłatą świadczenia. Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną przez, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy podany we wniosku. Od 1 lutego 2023 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres 2023/2024 trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Oznacza to, że jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres do 30 kwietnia 2023 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi nie później niż do końca czerwca 2023 r. Jeśli wnioski zostaną złożone w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi maksymalnie w ciągu 3 miesięcy. 

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Wypłaty 500 plus. Kiedy rodzic może spodziewać się wypłaty świadczenia? 

Wypłaty świadczenia 500+ odbywają się według ściśle ustalonego harmonogramu. Termin bezpośrednio zależny jest od terminu złożenia wniosku. W roku 2023/2024 harmonogram przyznawania 500+ wygląda następująco:

  • do 30 czerwca 2023 r. - wypłaty za wnioski złożone od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r.
  • do 31 lipca 2023 r. - wypłaty za wnioski złożone w maju 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec)
  • do 31 sierpnia 2023 r. - wypłaty wnioski złożone w czerwcu 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec),
  • do 30 września 2023 r. - wypłaty za wnioski złożone w lipcu 2023 r. (z wyrównaniem od lipca),
  • do 31 października 2023 r. - wypłaty za wnioski złożone w sierpniu 2023 r. (z wyrównaniem od sierpnia).

Według powyższego harmonogramu ZUS przypisuje rodzicom na stałe jeden, konkretny dzień miesiąca kiedy otrzymują pieniądze np. 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20, 22. Oznacza to, że świadczenie jest wypłacane tylko i wyłącznie w te dni.

500 plus - do kiedy przysługuje?

Do kiedy przysługuje rodzicom świadczenie 500+? Według przepisów świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. W przypadku gdy dziecko kończy 18 lat przed 31.05.2023 wówczas rodzice mają prawo do świadczenia do dnia ukończenia pełnoletności, ale nie otrzymają już 500+ na nowy okres zasiłkowy 2023/2024.

500 plus wnioski online – w jaki sposób złożyć wniosek?

Wnioski online o wypłatę świadczenia 500+ możemy składać na kilka sposobów :

  • za pomocą bankowości elektronicznej,
  • przez portal empatia.mrpips.gov.pl,
  • poprzez platformę PUE ZUS,
  • przez platformę ePUAP.

Każda z tych stron krok po kroku poprowadzi wnioskodawcę przez proces składania wniosku w sposób czytelny i nieskomplikowany. Każdy wnioskodawca może także liczyć na otrzymanie potwierdzenia złożenia wniosku w formie elektronicznej.

Termin wypłaty 500 plus dla seniorów – w jakie dni emeryci otrzymują pieniądze?

Termin wypłaty 500+ dla seniorów przypada zawsze jednego dnia w każdym miesiącu. Seniorzy mogą liczyć na przelewy w dniach 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 każdego miesiąca. Muszą jednak liczyć się z tym, że w zależności od liczby wypłacanych świadczeń nie każdy oddział ZUS jest w stanie zrealizować przelewy we wszystkie wymienione dni.

Rodzina 500 plus – komu należy się świadczenie?

Świadczenie 500 plus, które początkowo przyznawane było od drugiego dziecka w rodzinie, obecnie przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat i otrzymać je mogą: 

  • matka lub ojciec,
  • opiekun prawny dziecka,
  • dyrektor domu pomocy społecznej,
  • opiekun faktyczny dziecka (tj. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka) - jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego

500 plus dla niepełnosprawnych. Jakie warunki trzeba spełniać?

500+ dla osób niepełnosprawnych przyznawane jest od 2019 roku. Świadczenie przysługuje osobom, które: 

  • ukończyły 18 lat,
  • mają polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce,
  • posiadają orzeczenie dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania,
  • nie są uprawnione do świadczenia pieniężnego, które jest finansowane ze środków publicznych (renta, emerytura, zasiłek stały lub okresowy) lub jest uprawniony do tych świadczeń, ale ich łączna kwota brutto nie przekracza określonego progu dochodowego. 

Zmiany w 500 plus – od marca nowe zasady przyznawania zasiłku

Zmiany w 500 plus, które weszły w życie od 1 marca na pewno ucieszą kolejne osoby. Zwłaszcza te starsze. Dlaczego? Według wprowadzonych zmian świadczenie będą mogli otrzymać seniorzy, których dochód wynosi maksymalnie 2157,80 brutto. Co ważne, w tę kwotę nie wlicza się renta i zasiłek pielęgnacyjny. Oznacza to, że pieniądze otrzymają:

  • osoby, które pobierają zasiłek pielęgnacyjny,
  • osoby powyżej 75. roku życia,
  • osoby z niepełnosprawnością w I grupie inwalidzkiej,
  • osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Zobacz też: 500 Plus pomoże PiS wygrać wybory. Twierdzi tak 70 proc. Polaków, ale stawia władzy jeden warunek

Więcej o:
Copyright © Agora SA