Kontrole w polskich domach już za miesiąc. Jeśli masz tę jedną rzecz, unikniesz kary nawet do 1500 zł

Już za miesiąc w polskich domach rozpoczną się kontrole. Tym razem nie zapukają do drzwi kontrolerzy Poczty Polskiej, a zupełnie inne osoby, które mają związek z nowelizacją ustawy. Możliwe kary wynoszą nawet 1500 złotych. Kto musi posiadać świadectwo energetyczne 2023?

Już pod koniec kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która niestety, dla wielu osób może stanowić kłopot. Wszystko przez to, że być może nie zdawały sobie sprawy z tego, iż posiadanie pewnego dokumentu będąc właścicielem mieszkania, lub domu, to konieczność. Koszt wyrobienia dokumentu nie jest mały, a kara za brak posiadania jest jeszcze wyższa. Warto się pospieszyć, ponieważ przewidziano kontrole. Ruszają wraz z wejściem w życie ustawy. Kiedy dokładnie?

Zobacz wideo Sawicki o KPO: To nie są pieniądze dla PiS. Niezależnie od tego kto by rządził

Co to jest świadectwo energetyczne? Kto musi mieć ten dokument?

Świadectwo energetyczne, jak czytamy na stronie gov.pl, to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. O konieczności posiadania dokumentu nie stanowi jednak rząd, a wynika to przede wszystkim z prawa europejskiego. Intencja takiego obowiązku jest prosta. Chodzi przede wszystkim o zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach, takich jak mieszkania, czy domy. Na podstawie tego dokumentu, osoba korzystająca z tego miejsca może orientacyjnie wiedzieć, jaki jest koszt utrzymania, ze względu na zużywanie energii. Kto musi posiadać świadectwo, zgodnie z nowelizacją ustawy?

  • właściciele domów przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • właściciele mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • inwestorzy indywidualni,
  • właściciele budynków wybudowanych przed 2009 roku.

Właściciel mieszkania ma obowiązek przekazać taki dokument, lub jego kopię najemcom. W przypadku sprzedaży lokalu, dokument będzie musiał być przedstawiony przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Jaka kara za brak świadectwa energetycznego? Kto wydaje świadectwo energetyczne?

28 kwietna 2023 roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29.08.2014 r. Wynika to z dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Zanim rozpoczną się kontrole, należy sprawdzić, czy posiadamy dokument. Jeśli nie, można zdążyć go jeszcze wyrobić. Sporządzeniem świadectwa energetycznego zajmuje się tzw. audytor energetyczny. Jest ono ważne przez 10 lat. Koszt wyrobienia dokumentu wynosi 200-600 zł za mieszkanie i nawet 400-1000 zł za dom. Kara za brak dokumentu może wynosić nawet 1500 zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA