Nie tylko 500 plus, ale i 300 plus dla rodziców. Już za kilka miesięcy będzie można złożyć wniosek

Wniosek o 300 plus powinien zainteresować wszystkich rodziców, których dzieci będą rozpoczynać we wrześniu nowy rok szkolny. Program "Dobry Start" to dofinansowanie w wysokości 300 zł, które ma na celu wsparcie edukacji polskich uczniów. Wyjaśniamy, jakie warunki dokładnie należy spełnić.

Początek roku szkolnego zawsze wiąże się z dużymi wydatkami dla rodziców. Oczywiście wynika to z potrzeb edukacyjnych uczniów, czyli nowych podręczników, akcesoriów szkolnych i nie tylko. Program "Dobry Start" to jednorazowe świadczenie wypłacane w wysokości 300 zł, które można przeznaczyć na wyprawkę szkolną i tym samym odciążyć domowy budżet.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

300 plus: dla kogo jest to świadczenie? Wsparcie dla milionów polskich uczniów

Jak informuje oficjalna strona rządowa, "Dobry Start" skierowany jest do rodziców wszystkich uczniów do 20. roku życia lub do 24. roku życia, jeśli dziecko posiada orzeczenie o z niepełnosprawności. O świadczenie może wystąpić rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. W przypadku dzieci przebywających w rodzinie zastępczej wniosek o świadczenie może złożyć rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Co ważne, na przyznanie świadczenia 300 plus nie wpływają dochody uzyskiwane przez rodzinę. Z dofinansowania nie skorzystają jednak dzieci uczęszczające do przedszkola, dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole oraz studenci.

300 plus: od kiedy możliwe jest składanie wniosków? Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie "Dobry Start" rozpoczyna się wraz z wakacjami szkolnymi, a konkretnie 1 lipca i trwa do 30 listopada. Istotne jest przy tym to, że wniosek o 300 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem jednego z wymienionych kanałów:

  • aplikacji mZUS,
  • portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Szczegółowe instrukcje dotyczące procesu składnia wniosku można znaleźć na stronie ZUS-u. Warto wspomnieć również w tym miejscu, że z dopełnieniem formalności lepiej jest nie zwlekać. Złożenie wniosku w lipcu i sierpniu to gwarancja tego, że pieniądze otrzymamy do 30 września. Osoby wnioskujące we wrześniu, październiku lub listopadzie na zastrzyk gotówki będą musiały poczekać do 2 miesięcy od daty wnioskowania o świadczenie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA