Kiedy korzystanie z prądu jest najtańsze? W tych dniach i godzinach opłaca się piec, prać i prasować

Kiedy prąd jest najtańszy? W czasach szalejącej inflacji i rosnących rachunków niewątpliwie warto zainteresować się tym tematem. Używanie urządzeń elektrycznych w określonych dniach i godzinach może bowiem wiązać się z niższymi opłatami. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej zabrać się za domowe obowiązki.

Choć nowoczesne urządzenia elektryczne zazwyczaj są tworzone z uwzględnieniem energooszczędności, to wiele z nich wciąż zużywa sporo prądu. Wymienić tu można piekarnik, pralkę czy odkurzacz. Warto zatem z tych urządzeń korzystać, kiedy prąd jest najtańszy – oczywiście jeśli mamy taką możliwość.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy prąd jest tańszy? Dużo zależy od dostawcy i posiadanej taryfy

Stawki prądu w poszczególnych godzinach i dniach w dużym stopniu zależą od tego, jaką taryfę posiadamy. Portal StrefaBiznesu przeanalizował ofertę Taurona, w której znajdziemy cztery różne taryfy:

  • Taryfa G11 – stała cena prądu przez całą dobę.
  • Taryfa G12 – prąd jest tańszy przez 10 godzin w ciągu doby, a konkretnie od 13 do 16 oraz między 22 a 7.
  • Taryfa G12w – prąd jest tańszy w trakcie weekendów, w nocy, a także od poniedziałku do piątku w godzinach 13-16 i 22-6.
  • Taryfa G13 – tańszy prąd przysługuje na ogrzewanie domu lub wody, od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do piątku w godzinach 13-19 i 22-7, a od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach 13-16 i 21-7.00, a ponadto w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Dlaczego prąd jest tańszy w wybranych godzinach? Wpływa to na nasze rachunki i nie tylko

Jak wyjaśniają Polskie Sieci Elektroenergetyczne na swojej oficjalnej stronie, w godzinach zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną elektrownie konwencjonalne muszą pracować ze zwiększoną mocą, a do pokrycia tego zapotrzebowania potrzebna jest praca jednostek najmniej efektywnych. Niestety oznacza to, że energia przez nie produkowana jest droższa. Niemniej to właśnie te najmniej efektowne elektrownie wyznaczają cenę rozliczeniową energii elektrycznej w danej godzinie. Co więcej, produkują one najwięcej CO2, więc ich praca jest niekorzystna zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska.

Z tego względu PSE udostępnia codziennie informacje o dziennych godzinach szczytu poboru prądu. Prognozy te pojawiają się zawsze przed godziną 17 i zawierają informacje o przewidywanym zużyciu energii dnia następnego. Warto zatem śledzić te dane i w miarę możliwości unikać używania zbędnych urządzeń elektrycznych w godzinach oznaczonych żółtym kolorem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA