Zwrot za dojazdy do pracy - komu się należy? Najważniejsze informacje

Zwrot za dojazdy do pracy, zwłaszcza w obliczu wciąż rosnących kosztów podróży (a w szczególności cen paliwa), jest szczególnie oczekiwanym przez pracowników świadczeniem ze strony pracodawcy. Sprawdzamy, kiedy pracownik może oczekiwać zwrotu wydatków poniesionych na dojazdy do pracy.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy samochodem prywatnym

Zwrot kosztów dojazdu do pracy samochodem prywatnym może odbywać się na podstawie dodatkowych postanowień wprowadzonych przez pracodawcę w umowie o pracę. Pracodawca nie jest zobligowany do wypłacania pracownikowi specjalnych dodatków pokrywających koszty dojazdu do pracy samochodem prywatnym, może jednak się do tego dobrowolnie zobowiązać, jeśli np. chce uatrakcyjnić swoją ofertę pracy. Wówczas zapis o takim zobowiązaniu musi znaleźć się w dodatkowych postanowieniach umowy o pracę. Zwrot kosztów dojazdu przyjmuje w takim wypadku formę dodatku stanowiącego przychód wynikający ze stosunku pracy. Dodatek ten podlega zatem opodatkowaniu i oskładkowaniu. Pracodawca może zaproponować płacenie ryczałtu za dojazd, lub też przyznać dodatek, którego wysokość uzależniona będzie od odległości pomiędzy siedzibą zakładu pracy, a miejscem zamieszkania pracownika.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy: dobra wola pracodawcy

Zwrot kosztów dojazdu do pracy może mieć formę dodatku do wynagrodzenia, nie należy on jednak do obowiązków pracodawcy. Prawo nie wymaga od zatrudniających partycypowania w kosztach dojazdu do pracy zatrudnianych, wypłata takiego dodatku zależy więc od dobrej woli pracodawcy. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, pracodawca może (ale nie musi) wypłacać takie świadczenie. Jeśli tak postanowi, to informacja o tym powinna znaleźć się w regulaminie pracy lub w umowie o pracę. Zwrot kosztów dojazdu do pracy może mieć formę:

  • dofinansowania dojazdów do pracy publicznym transportem (np. zakup biletu miesięcznego),
  • zorganizowania własnego transportu (wynajęcie samochodu lub autobusu i kierowcy),
  • zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na podstawie przedstawionych biletów.

W niektórych przypadkach pracownik może ubiegać się o dofinansowanie na dojazd do pracy z Funduszu Pracy. Musi jednak spełniać określone warunki, w tym zostać zatrudnionym wskutek skierowania z Urzędu Pracy. Zwrot kosztów dojazdu do pracy przysługuje też niektórym grupom zawodowym, takim jak pracownicy policji, straży granicznej, prokuratury czy sędziowie – w tym przypadku dodatek ten nie jest opodatkowany.

Zwrot za paliwo

Zwrot za paliwo może dotyczyć pracowników, którzy wykorzystują prywatny samochód do celów służbowych, a także delegowanych w podróż służbową. Zwrot kosztów dla pracownika z tytułu użytkowania samochodu prywatnego nazywany jest kilometrówką. Od 17 stycznia 2023 roku obowiązują nowe stawki za 1 km przebiegu pojazdu:

  • dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,89 zł/km,
  • dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 1,15 zł/km,
  • dla motocykli – 0,69 zł/km,
  • dla motorowerów – 0,42 zł/km.

Odliczenie kosztów dojazdu do pracy

Odliczenie kosztów dojazdu do pracy w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę odbywa się w formie kosztów uzyskania przychodu. Z reguły dokonywane jest co miesiąc przez pracodawcę i wpływa na zmniejszenie wysokości zaliczki na poczet podatku dochodowego naliczanej i odprowadzanej od miesięcznego wynagrodzenia. Miesięczne koszty uzyskania przychodu dla pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, a dokładniej ulga z tego tytułu, to 250 złotych. W przypadku pracowników, których zakład pracy znajduje się w innej miejscowości, niż ich miejsce zamieszkania, ulga ta jest powiększona i wynosi 300 złotych miesięcznie.

Jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37?

Warto wiedzieć, jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37. Koszty uzyskania przychodu to wydatki poniesione w celu otrzymania przychodu, a stanowią je m.in. wydatki poniesione na dojazdy do pracy. Z reguły odliczane są przez pracodawcę i wykazane w sporządzonej przez niego informacji PIT-11. Maksymalne koszty uzyskania przychodu dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w jednym zakładzie pracy mogą wynieść rocznie 3000 złotych, dla osób uzyskujących dochody z większej ilości stosunków pracy nie mogą one przekroczyć 4500 złotych. W przypadku osób, które pracują poza miejscem zamieszkania i nie pobierają dodatku za rozłąkę, koszty uzyskania przychodu z tytułu jednego stosunku pracy wynoszą 3600 złotych na rok, zaś dla osób pracujących w dwóch lub większej ilości zakładów pracy nie mogą przekroczyć 5400 złotych. Koszty uzyskania przychodu w odpowiedniej wysokości wykazuje się w sekcji D formularza PIT-37. Pomniejszają one podstawę opodatkowania, a w rezultacie zmniejszają podatek do zapłaty.

Zobacz też: Ceny węgla, paliw i pelletu - poniedziałek 27.03.2023. Kto tankował diesel przed weekendem, niech żałuje

Więcej o:
Copyright © Agora SA