Podwójna emerytura dla aż trzech grup seniorów. Wystarczy, że złożą dwa wnioski, ale nie w ZUS-ie

Podwójna emerytura przysługuje aż trzem grupom seniorów. Aby otrzymać dodatkowe świadczenie co miesiąc i dożywotnio, wystarczy spełnić określone warunki oraz złożyć dwa wnioski. Pierwszy z nich złożymy w ZUS-ie. Wyjaśniamy, gdzie należy udać się z drugim i jakie konkretnie wymagania należy spełnić.

Podwójna emerytura może mieć bardzo duże znaczenie dla funduszu seniorów. Na taki zastrzyk gotówki mogą liczyć aż trzy grupy: osoby ubezpieczone w KRUS i ZUS, funkcjonariusze służb mundurowych oraz osoby pracujące za granicą. Każda z tych grup musi złożyć wniosek w odpowiedniej dla siebie instytucji.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podwójna emerytura 2023. Emerytura z KRUS i ZUS oraz podwójna emerytura dla mundurowych

Kwestia pobierania podwójnej emerytury z KRUS i ZUS została szczegółowo wyjaśniona w Odpowiedzi na interpelację nr 234. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Konieczne jest również posiadanie 25-latniego stażu płacenia składek na ubezpieczenie rolnicze, przy jednoczesnym odprowadzaniu składek do ZUS-u. Wnioski natomiast należy złożyć osobno w obu urzędach.

Osoby ubiegające się o podwójną emeryturę dla mundurowych, które zostały przyjęte do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 a przed 1 października 2003, powinny zapoznać się z nowelizacją ustawy z 2022. Zmienia ona bowiem zasady przyznawania świadczenia. Zgodnie z nią, funkcjonariusze, którzy odbyli co najmniej 25 lat służby, mogą skorzystać z jednej z dwóch opcji:

  • doliczyć pracę cywilną do emerytury mundurowej i pobierać tylko jedno świadczenie,
  • pobierać emeryturę podwójną, czyli mundurową i z systemu powszechnego.

Wniosek o emeryturę dla mundurowych należy złożyć w ZER MSWiA.

Podwójna emerytura a praca za granicą. Jak pobierać dwa świadczenia?

Także osoby, które pracowały za granicą, mogą ubiegać się o podwójną emeryturę. W tym przypadku o dodatkowe świadczenie należy wnioskować w kraju, gdzie praca była wykonywana. Niezbędne jest oczywiście również osiągnięcie obowiązującego w danym państwie wieku emerytalnego i posiadanie odpowiednio długiego stażu pracy. Wymagania te mogą zatem być różne dla poszczególnych osób. Istotne jest jednak to, że zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie ZUS-u, pobieranie świadczenia zagranicznego nie wpływa na nasze prawo do polskiej emerytury.

Więcej o:
Copyright © Agora SA