Największe ulgi dla emerytów 2023. W te miejsca pojadą za darmo, a za te usługi nie zapłacą ani grosza

Jakie zniżki dla seniorów przewidziano w 2023 roku? Na tych ulgach można trochę zaoszczędzić. Za niektóre usługi zapłacą mniej, za inne ani grosza. Wyjaśniamy, gdzie emeryci za darmo pojadą komunikacją miejską i czy muszą opłacać abonamert RTV.

W dobie inflacji seniorzy muszą mierzyć się ze wciąż rosnącymi cenami. Podwyżka emerytury jest tylko raz w roku, a koszty życia wzrastają z miesiąca na miesiąc. Wielu osobom jest ciężko osiągnąć stabilność finansową, dlatego w niektórych miejscach przygotowano dla nich specjalne zniżki, które pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy. Sprawdź, gdzie możesz liczyć na ulgi dla seniorów.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulgi i zniżki dla emerytów. PKP i nie tylko

Po osiągnięciu wieku emerytalnego seniorzy za niektóre usługi zapłacą mniej lub są zupełnie zwolnieni z opłat. Na ulgę można liczyć m.in. w ośrodkach kultury, takich jak kino czy kupując bilet na przejazd pociągiem. Aby skorzystać ze zniżki, należy posiadać legitymację emeryta i rencisty. Co ważne, w niektórych miastach seniorzy mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. Taka ulga obowiązuje m.in.:

  • w Warszawie,
  • w Poznaniu,
  • we Wrocławiu,
  • w Katowicach,
  • w Krakowie,
  • w Łodzi.

Jest to duża oszczędność szczególnie dla osób, które jeżdżą autobusami i tramwajami na co dzień. Przykładowo we Wrocławiu jednorazowy bilet normalny kosztuje 4,60 zł. Oznacza to, że osoby, które przez 5 dni w tygodniu muszą przynajmniej raz dziennie pojechać w jedną stronę i z powrotem zapłacą 46 zł tygodniowo.

Zniżka na abonament RTV 2023. Na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy?

Abonament radiowotelewizyjny budzi kontrowersje. Wiele osób świadomie go nie opłaca, a część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z takiego obowiązku. To ogromny błąd, gdyż kary wynoszą nawet trzydziestokrotność abonamentu. Seniorzy nie muszą się tym martwić, ponieważ przysługują im spore zniżki. Z opłat są zwolnione osoby, które:

  • kończyły 60 lat i mają prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia;
  • ukończyły 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń).

Emeryci mogą również liczyć na ulgę w aptece. Osoby, które ukończyły 75. rok życia i są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mogą za darmo otrzymać leki przeznaczone do leczenia chorób wieku podeszłego, znajdujących się na wykazie opublikowanym przez Ministerstwo zdrowia. Wystarczy, że na recepcie w polu "kod od uprawnień dodatkowych" zostanie wpisana litera S.

Więcej o:
Copyright © Agora SA