Wdowia emerytura może wynieść nawet trzykrotność świadczenia. Trwają dążenia do realizacji projektu

Wdowia emerytura to potoczna nazwa renty rodzinnej. Świadczenie to przysługuje jednak nie tylko wdowom i wdowcom, ale też i innym członkom rodziny. Sytuację tę może zmienić "Renta Wdowia", czyli projekt Lewicy. Wyjaśniamy, jakie miałyby być nowe zasady przyznawania wsparcia finansowego wdowom.

Wdowia emerytura, czyli renta rodzinna, przysługuje wdowie, która zrzeknie się prawa do własnego świadczenia. Co więcej, wdowie wypłacana jest tylko część świadczenia, które pobierał zmarły małżonek. W praktyce oznacza to, że wdowia emerytura jest opłacalna wyłącznie w przypadkach, gdy różnica w wysokości świadczeń małżonków była duża.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wdowia emerytura 2023. Komu przysługuje i ile wynosi renta rodzinna?

Do renty rodzinnej upoważnieni mogą być wdowa lub wdowiec, dzieci zmarłego oraz jego rodzice. Jak podaje oficjalna strona rządowa, ilość upoważnionych osób wpływa bezpośrednio na wysokość wypłacanego świadczenia i w związku z tym może ono wynosić:

  • 85% świadczenia zmarłego – dla jednej osoby uprawnionej,
  • 90% świadczenia zmarłego – dla dwóch osób uprawnionych,
  • 95% świadczenia zmarłego – dla trzech i więcej osób uprawnionych.

Należy zaznaczyć przy tym, że renta rodzinna jest dzielona równo na wszystkich uprawnionych, więc kwota otrzymywana przez każdą z osób jest odpowiednio niższa. Świadczenie nie może być jednak niższe niż najniższa emerytura obowiązująca w danym roku. Przypomnijmy, że od 1 marca 2023 jest to 1588,44 zł brutto.

Projekt Lewicy, czyli "Renta Wdowia". Świadczenie może być bardziej opłacalne dla wdów

Zgodnie z informacjami udostępnionymi na oficjalnej stronie Lewicy, "Renta Wdowia" miałaby umożliwić świadczeniobiorcom wybór pomiędzy dwoma opcjami:

  • zachowaniem własnej emerytury i pobieraniem 50% świadczenia zmarłego małżonka,
  • pobieraniem pełnego świadczenia zmarłego małżonka oraz 50% świadczenia własnego.

Ponadto projekt przewiduje górny limit wysokości renty wdowiej, który miałby wynieść trzykrotność średniej emerytury.

Zawiadomienie o powołaniu Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej "Renta Wdowia" zostało przyjęte przez Marszałek Sejmu 19 stycznia 2023 i obecnie trwa zbieranie podpisów pod projektem. Aby mógł być on zaprezentowany na posiedzeniu Sejmu, konieczne jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów w ciągu trzech miesięcy. Według oficjalnych doniesień Lewicy jeszcze przed świętami wielkanocnymi podpisów tych było już 150 tys.

Więcej o:
Copyright © Agora SA