Kontrole w mieszkaniach, domach i kary powyżej 1 tys. złotych. Wszystko przez brak tego dokumentu

Wynajmujesz mieszkanie lub chcesz sprzedać dom? Sprawdź, czy posiadasz ten dokument. Już niedługo ruszą kontrole, a kary za nieprzestrzeganie przepisów będą wysokie. Wyjaśniamy, gdzie uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej.

Jesteś właścicielem domu lub mieszkania? Lepiej miej się na baczności. Już niedługo wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadectwie charakterystyki energetycznej. Kontrole ruszą jeszcze w tym miesiącu. Warto o tym pamiętać, bo za brak dokumentu można dostać wysoką karę. Sprawdź, kto może wystawić świadectwo energetyczne budynku nim będzie za późno.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czym jest świadectwo energetyczne budynku? Sprawdź, czy jesteś na liście

Jak podaje portal gov.pl świadectwo charakterystyki energetycznej określa zapotrzebowanie budynku na energię konieczną do zaspokojenia podstawowych potrzeb energetycznych. Mowa tu o ogrzewaniu, wentylacji, podgrzaniu wody, chłodzeniu i oświetleniu. Takie przepisy mają zachęcić do ulepszania budynków pod kątem rozwiązań energooszczędnych i wynikają z prawa europejskiego. Choć jeszcze do niedawna dokument obowiązywał tylko właścicieli mieszkań i domów postawionych przed 2009 rokiem, to po nowelizacji ustawy lista budynków się rozszerzy. W związku z tym świadectwo energetyczne budynku powinni posiadać:

  • właściciele domów przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • właściciele mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • inwestorzy indywidualni,
  • właściciele budynków wybudowanych przed 2009 roku.

Oznacza to, że dokument nie obejmuje budynków przeznaczonych do użytku własnego, czyli takich, które nie będą w najbliższym czasie sprzedawane czy wynajmowane.

Świadectwo energetyczne budynku. Kto wydaje dokument?

Jeśli nie posiadasz takiego dokumentu, lepiej się pośpiesz. Kontrole ruszą już po nowelizacji ustawy, czyli 28 kwietnia 2023. Ich częstotliwość zależy głównie od mocy kotła. Mogą pojawić się co 2, 3, 4 lub 5 lat. Kara za brak świadectwa charakterystyki budynku może wynosić nawet 1500 zł. Sporządzenie dokumentu może zlecić:

  • właściciel lub zarządca budynku,
  • osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • inwestor.

Gdzie załatwić świadectwo energetyczne? Pomoże ci z tym audytor energetyczny. Koszt dokumentu to od 200 do 600 zł w przypadku mieszkania lub 400-1000 zł za dom.

Więcej o:
Copyright © Agora SA