7 kwietnia 2023 roku wszedł w życie nowy Kodeks pracy. W efekcie zmiany przepisów pracownicy mogą liczyć na więcej dni wolnych od pracy. Już od 25 kwietnia będą mogli skorzystać z urlopu z tytułu siły wyższej oraz urlopu opiekuńczego - ale co to właściwie oznacza?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Nowelizacja Kodeksu pracy wynika z wdrożenia dwóch unijnych dyrektyw związanych z work-life balance. Wprowadzi ona m.in. zmiany w urlopach, które zaczną obowiązywać od 26 kwietnia tego roku. Pojawił się całkowicie nowy zapis o tzw. urlopie z tytułu siły wyższej. Pracownicy będą mogli skorzystać z dodatkowych dwóch dni lub 16 godzin wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w tym przypadku pracownik otrzyma wyłącznie część swojego wynagrodzenia, a dokładnie 50 proc. pensji. Z urlopu z tytułu siły wyższej można skorzystać, gdy:
Po nowelizacji Kodeksu pracy została zwiększona liczba dni wolnych w przypadku urlopu rodzicielskiego. Po wprowadzonych zmianach będzie to aż 41 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej 43. Pojawiła się także możliwość skorzystania z tzw. urlopu opiekuńczego, który obejmuje dwa dni wolne na opiekę nad dzieckiem oraz pięć dni opieki ogólnej.
Zgodnie z nowymi przepisami pracownik będzie mógł skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni w roku kalendarzowym, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie krewnemu (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych
- powiedziała Joanna Rutkowska, dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska, cytowana przez "PAP".
Należy pamiętać, iż tego typu dni wolne od pracy są bezpłatne i nie są wliczane do przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Aby uzyskać zwolnienie, należy złożyć wniosek do pracodawcy w postaci pisemnej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed jego rozpoczęciem.