Ci pracownicy mogą liczyć na nowe urlopy. Zmiany w kodeksie pracy wchodzą w życie lada moment

Urlop opiekuńczy i zwolnienie z powodu siły wyższej to nowe dni wolne, które wprowadza dyrektywa work-life balance. Co ważne, bez zmian pozostają formy, z których pracownicy mogli skorzystać dotychczas. Czym nowe urlopy różnią się od urlopu na żądanie i 2 dni opieki nad dzieckiem? Wyjaśniamy.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca dyrektywę work-life balance zacznie obowiązywać już 26 kwietnia 2023. Warto zatem zapoznać się dobrze ze zmianami, z jakich będziemy mogli skorzystać.

Zobacz wideo Czy wypadek w domu podczas pracy zdalnej jest wypadkiem w czasie pracy? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Urlop opiekuńczy a urlop na żądanie i 2 dni opieki nad dzieckiem. Najważniejsze różnice

Zgodnie z zapisami nowelizacji, nowy urlop opiekuńczy to 5 wolnych i bezpłatnych dni w ciągu roku, które przysługują na osobistą opiekę lub wsparcie członkowi rodziny bądź osobie zamieszkującej to samo gospodarstwo domowe. Co ważne, urlop opiekuńczy jest niezależny od urlopu wypoczynkowego. Aby go uzyskać, konieczne jest złożenie pisemnego wniosku, co najmniej dzień przed planowanym urlopem, a pracodawca nie może go nam odmówić.

Dla porównania urlop na żądanie przysługuje pracownikowi w wymiarze 4 dni w ciągu roku. Czas ten jest całkowicie odpłatny, jednak jest on odliczany od naszej puli urlopu wypoczynkowego. Urlop na żądanie możemy przeznaczyć na dowolny cel, a wnioskować o jego udzielenie wystarczy w formie ustnej i nawet tego samego dnia, w którym chcemy skorzystać z wolnego. Niemniej pracodawca może odmówić jego udzielenia, jeśli wybrany termin wpłynąłby znacząco na organizację pracy.

Jeżeli zaś chodzi o 2 dni opieki na dziecko, tutaj wolne może być wykorzystane w postaci 2 dni lub 16 godzin, bez względu na ilość posiadanych dzieci poniżej 14. roku życia. Urlop przysługuje również tylko jednemu rodzicowi. Ponadto jest to czas w pełni odpłatny, choć tym razem nie ma on związku z urlopem wypoczynkowym. Podobnie jak w przypadku urlopu na żądanie, pracodawca może nie zgodzić się na udzielenie urlopu w konkretnym terminie.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Czym różnic się od pozostałych form?

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej jest całkowicie nową formą wolnego. Jako działanie siły wyższej rozumie się chorobę, wypadek lub inną sytuację wymagającą natychmiastowej obecności pracownika. Zwolnienie przysługuje wówczas w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym, a tym czasie pracownik otrzymuje 50% swojego wynagrodzenia. Wniosek może być w tym przypadku złożony ustnie i to w dniu zaistnienia pilnej sytuacji. Pracodawca nie może też odmówić nam zwolnienia.