Prawo do emerytury pomostowej dotyczy osób, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Zaliczamy tu m.in. zawody związane pracą wykonywaną w powietrzu, na wodzie, pod wodą, pod ziemią lub w warunkach zimnego oraz gorącego mikroklimatu. Konieczne jest także przepracowanie w zawodzie określonego czasu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak dowiadujemy się na stronie ZUS-u, z emerytury pomostowej w ogólnym ujęciu mogą skorzystać osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 i spełniają wszystkie wymienione warunki:
Należy zaznaczyć przy tym, że warunki te mogą być nieco inne dla poszczególnych zawodów. Przykładowo, osoby wykonujące pracę na statkach powietrznych mogą skorzystać z prawa do emerytury pomostowej już w wieku 50 lat w przypadku kobiet lub 55 lat w przypadku mężczyzn. Poszczególne grupy zostały szczegółowo opisane na stronie ZUS-u.
Wniosek o emeryturę pomostową powinien być złożony w tym samym miesiącu, w którym spełnimy ostatni z wymaganych warunków (np. osiągniemy wiek emerytalny). Można to zrobić osobiście w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie, korzystając z PUE. Aby wniosek był przyjęty, musi zawierać: