Kolejne świadczenie dla matek. Mogą pobierać dożywotnio nawet 1500 zł, jeśli nie zapomną o wniosku

Dodatek do emerytury dla matek z 4 dzieci to forma wsparcia finansowego i wynagrodzenia za poświęcenie pracy na rzecz macierzyństwa. Dzięki temu kobiety, które zrezygnowały z zawodu, aby wychowywać dzieci, nie muszą się martwić o groszową emeryturę.

Wychowanie gromadki dzieci to nie lada wyzwanie. Wiele mam musiało z tego powodu zrezygnować z pracy i utrzymywać się z pensji jednego rodzica. Często takie kwoty są za niskie i ledwo starczają na zapewnienie całej rodzinie podstawowych potrzeb. Z tego powodu powstało specjalne świadczenie Dodatek do emerytury dla matek z 4 dzieci to forma wynagrodzenia dla kobiet, które porzuciły pracę zarobkową na rzecz wychowywania. Sprawdź, kto może się ubiegać o pieniądze i jak złożyć wniosek.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo program Mama 4+? Dwie grupy mogą ubiegać się o pieniądze

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, zwane potocznie programem Mama 4+, jest przeznaczone dla osób, które zrezygnowały z pracy i poświęciły się wychowywaniu dzieci. Zwykle wiąże się to z groszowymi emeryturami, dlatego dodatek ma być wsparciem finansowym. Jak informuje ZUS, mają do niego prawo dwie grupy. Są to:

  • matki, które ukończyły 60 lat, urodziły i wychowały lub tylko wychowały przynajmniej czwórkę dzieci,
  • ojcowie, którzy ukończyli 65 lat i wychowywali przynajmniej czwórkę dzieci, ponieważ matka zmarła, porzuciła je lub przestała je wychowywać przez długi czas.

Warto pamiętać, że świadczenie przysługuje tylko osobom z polskim obywatelstwem. Cudzoziemcy muszą okazać dokument potwierdzający legalny pobyt w kraju.

Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Nie zapomnij o tym wniosku

Wysokość świadczenia przyznawanego w ramach programu Mama 4+ podlega waloryzacji i jest równowarte najniższej emeryturze obowiązującej w danym roku. Oznacza to, że dodatek w 2023 roku wynosi od 1 marca 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Aby uzyskać pieniądze, należy złożyć odpowiednie dokumenty:

  • specjalny wniosek ze strony ZUS,
  • numery PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji rodzinnej,
  • inne dokumenty, które mogą wpłynąć na przyznanie świadczenia.

Ojcowie, którzy ubiegają się o świadczenie, muszą dodatkowo złożyć dokument poświadczający o śmierci matki lub potwierdzenie, że przestała wychowywać dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.