Umowa zlecenie a ciąża. Co powinna wiedzieć przyszła mama?

Umowa zlecenie a ciąża to zagadnienie, które niejednokrotnie spędza sen z powiek kobietom, które planują ciążę lub niedługo zostaną mamą. Wiele kobiet pracujących na umowę zlecenie przekłada swoje plany o macierzyństwie na późniejszy termin w obawie o kwestie finansowe i swoje zatrudnienie. W najlepszej sytuacji w przypadku ciąży są kobiety zatrudnione na umowę o pracę, ponieważ chroni je Kodeks Pracy.

Urlop macierzyński a umowa zlecenie – czy kobieta może skorzystać z macierzyńskiego, będąc na umowie zlecenie?

"Umowa zlecenie a ciąża" taka fraza często pojawia się w internecie. W Polsce wciąż wiele osób wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenie. Niestety w przypadku kobiet planujących ciążę nie jest to korzystne. Urlop macierzyński a umowa zlecenie, niestety nie idą w parze. Oznacza to, że kobiety zatrudnione w ramach umowy zlecenie nie mają prawa do skorzystania zarówno z urlopu macierzyńskiego jak i rodzicielskiego. Przepis ten dotyczy nie tylko matki, ale także ojca nowo narodzonego dziecka. Przywilej urlopu macierzyńskiego dotyczy tylko i wyłącznie kobiet, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że kobieta pracująca na umowę zlecenie skazana jest tylko i wyłącznie na siebie. 

Zasiłek macierzyński a umowa zlecenie. Co warto wiedzieć?

Zasiłek macierzyński należy się kobiecie zatrudnionej na umowie zlecenie. Istnieje jednak warunek, który musi być spełniony, aby kobieta mogła otrzymać świadczenie. Mianowicie konieczne jest podleganie przez kobietę ubezpieczeniu chorobowemu, co oznacza, że musi ona odprowadzać dobrowolnie składki chorobowe. Istotne jest, że nie ma znaczenia okres, przez który podlega ona ubezpieczeniu. Najważniejsze, aby kobieta posiadała je w dniu porodu. Co warto wiedzieć o zasiłku macierzyńskim?

  • przysługuje on przez 52 miesiące,
  • może być wypłacany na dwa sposoby: 80% podstawy wymiaru zasiłku przez całe 12 miesięcy lub 100% przez 6 miesięcy, a przez kolejne pół roku – 60% podstawy wymiaru zasiłku,
  • minimalna kwota wypłacanego zasiłku musi wynosić 1000 złotych.
Zobacz wideo "Młode kobiety nie chcą rodzić dzieci w Polsce"

Ciąża na umowie zlecenie – co z ubezpieczeniem i L4?

Ciąża na umowie zlecenie daje kobiecie prawo do skorzystania z zasiłku chorobowego. Jest to oczywiście możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy lekarz wystawi ciężarnej odpowiednie zwolnienie. Jednak muszą być spełnione ku temu pewne warunki. Aby otrzymać zasiłek chorobowy, ciężarna musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu w ZUS. Zasiłek w okresie zwolnienia jest w pełni płatny przez ZUS. Ważne, aby wiedzieć, że będzie on przysługiwał dopiero po upływie 90 dni kalendarzowych od daty zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego – w praktyce oznacza to, że od momentu rozpoczęcia odprowadzania składek chorobowych musi minąć 90 dni, aby otrzymywać zasiłek na zwolnieniu. Dotyczy to także kobiet spodziewających się dziecka. W przypadku kiedy zleceniobiorca postanowi rozwiązać umowę lub ona po prostu wygaśnie, a kobieta w ciąży będzie na zwolnieniu, zasiłek chorobowy będzie jej wypłacany do końca zwolnienia lekarskiego. 

Kto wypłaca zasiłek macierzyński na umowie zlecenie?

Kto wypłaca zasiłek macierzyński na umowie zlecenie? To pytanie często zadają sobie kobiety, które planują powiększenie rodziny lub spodziewają się narodzin dziecka w momencie, kiedy są zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński jest co miesiąc wypłacany przez ZUS i przysługuje on w wymiarze 100 procent podstawy wymiaru zasiłku. 

Zobacz też: Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie. Wynagrodzenie za okres choroby może być pomniejszone

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.