Zmiany w kodeksie pracy, a kontrole w domach. Zapamiętaj te zasady. Tego pracodawca zrobić nie może

Uwzględnienie w Kodeksie pracy regulacji dotyczących pracy zdalnej to dobra wiadomość dla pracowników, jednak niektóre zmiany wciąż budzą wątpliwości. Należy do nich kontrola wykonywania pracy zdalnej. Wyjaśniamy, jakie przepisy w tym zakresie wprowadza Kodeks pracy: praca zdalna 2023.

Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej obowiązują od 7 kwietnia. Uwzględniona w nich kontrola wykonywania pracy zdalnej ma na celu kontrolę w zakresie bhp oraz przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych. Dotyczyć może ona każdego pracownika świadczącego pracę zdalnie: zarówno na stałe, jak i okazjonalnie.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kodeks pracy: praca zdalna 2023. Pracownicy mogą skorzystać z różnych form

Jak podaje oficjalna strona rządowa, praca zdalna może być ustalona między pracodawcą a pracownikiem przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia. Co więcej, praca zdalna może być stała lub okazjonalna. Praca zdalna okazjonalna jest udzielana na wniosek pracownika i przysługuje w wymiarze 24 dni w roku kalendarzowym.

Praca zdalna: Kodeks pracy wprowadził też możliwość kontroli. O czym musimy pamiętać w ich trakcie?

Zgodnie z zapisami art. 67 Kodeksu pracy, pracodawca musi przestrzegać trzech zasad w trakcie kontroli wykonywania pracy zdalnej. Po pierwsze, kontrola musi być przeprowadzona w porozumieniu z pracownikiem i w godzinach jego pracy. Jeżeli zatem kontroler z pracy próbowałby nas odwiedzić w innym czasie, mamy prawo odmówić wpuszczenia go do domu bez obawy poniesienia negatywnych konsekwencji. Drugą istotną kwestią jest to, że pracodawca ma obowiązek dostosować formę przeprowadzania kontroli pracownika do charakteru pracy zdalnej i jej rodzaju. Ostatnia ważna zasada jest związana z miejscem wykonywania pracy zdalnej, którym zazwyczaj jest nasz prywatny dom. Pracodawca nie może zatem naruszać prywatności pracownika ani nikogo z domowników. Ponadto przeprowadzana kontrola nie może utrudniać dostępu do pomieszczeń w domu.

Omawiana sytuacja może wyglądać jednak nieco inaczej przy wykonywaniu pracy zdalnej okazjonalnej. Jak zauważa portal Infor, zasady przeprowadzania kontroli pracy zdalnej w tym przypadku powinny zostać ustalone z pracownikiem przed pierwszym przypadkiem jej wykorzystywania. Jeśli to nie nastąpi, a pracownik mimo to podejmie pracę zdalną okazjonalną, kontrola w tym czasie nie może być przeprowadzona.

Więcej o:
Copyright © Agora SA