Nawet kilkaset złotych więcej do emerytury, ale tylko dla seniorek. Niektóre z nich muszą złożyć wniosek

Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie, które przysługuje kobietom po spełnieniu określonych warunków. Wiąże się z nim również ponowne przeliczenie emerytury, dzięki któremu można zyskać nawet kilkaset złotych. Wyjaśniamy, kiedy nastąpi to z urzędu, a kto musi złożyć dodatkowy wniosek.

Okresowa emerytura kapitałowa może stanowić duże wsparcie dla kobiet, których emerytura była ustalona na nowych zasadach. Jej przyznanie zależy jednak w dużym stopniu od sumy środków zgromadzonych na subkoncie.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Komu przysługuje okresowa emerytura kapitałowa? Istotna jest suma środków na subkoncie ZUS

Jak dowiadujemy się ze strony ZUS-u, okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948, które:

  • należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE);
  • ukończyły 60 lat, czyli osiągnęły powszechny wiek emerytalny dla kobiet;
  • mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach;
  • suma środków zapisana na ich subkoncie w ostatnim dniu miesiąca przed miesiącem, w którym przyznana była emerytura, była równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego wynosi 5887,80 zł (20 x 294,39 zł). Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana razem z emeryturą przyznaną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponowne przeliczenie okresowej emerytury kapitałowej. Kto musi złożyć wniosek?

Prawo do okresowej emerytury kapitałowej obejmuje okres do dnia poprzedzającego datę osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego dotyczącego mężczyzn, czyli 65 lat. Po tym czasie emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie ponownie przeliczona z urzędu. Dotyczy to jednak tylko tych kobiet, które prawo do swojego świadczenia zyskały od 1 października 2017

Kobiety, które były członkami OFE i nabyły prawo do emerytury z FUS przed 1 października 2017 r., gdy obowiązywał jeszcze podwyższony wiek emerytalny, jeśli obecnie skończyły 65 lat, ale nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego – wyższego niż 65 lat, mogą same wnioskować o ponowne obliczenie emerytury

- wyjaśnia w komunikacie na stronie rządowej Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W przypadku niezłożenia wniosku, przeliczenie z urzędu nastąpi dopiero po osiągnięciu podwyższonego męskiego wieku emerytalnego. Warto jednak skorzystać z możliwości wcześniejszego złożenia wniosku, gdyż na przeliczeniu świadczenia można zyskać nawet dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.