Okresowa emerytura kapitałowa może stanowić duże wsparcie dla kobiet, których emerytura była ustalona na nowych zasadach. Jej przyznanie zależy jednak w dużym stopniu od sumy środków zgromadzonych na subkoncie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak dowiadujemy się ze strony ZUS-u, okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom urodzonym po 31 grudnia 1948, które:
Przypomnijmy, że od 1 marca 2023 roku do 29 lutego 2024 roku dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego wynosi 5887,80 zł (20 x 294,39 zł). Okresowa emerytura kapitałowa jest wypłacana razem z emeryturą przyznaną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Prawo do okresowej emerytury kapitałowej obejmuje okres do dnia poprzedzającego datę osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego dotyczącego mężczyzn, czyli 65 lat. Po tym czasie emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie ponownie przeliczona z urzędu. Dotyczy to jednak tylko tych kobiet, które prawo do swojego świadczenia zyskały od 1 października 2017.
Kobiety, które były członkami OFE i nabyły prawo do emerytury z FUS przed 1 października 2017 r., gdy obowiązywał jeszcze podwyższony wiek emerytalny, jeśli obecnie skończyły 65 lat, ale nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego – wyższego niż 65 lat, mogą same wnioskować o ponowne obliczenie emerytury
- wyjaśnia w komunikacie na stronie rządowej Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
W przypadku niezłożenia wniosku, przeliczenie z urzędu nastąpi dopiero po osiągnięciu podwyższonego męskiego wieku emerytalnego. Warto jednak skorzystać z możliwości wcześniejszego złożenia wniosku, gdyż na przeliczeniu świadczenia można zyskać nawet dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie.