Tym kobietom przysługują szczególne świadczenia. Jedno z nich wynosi prawie 6 tys. złotych

Seniorom w Polsce przysługują różne dodatki do emerytury. Część z nich jednak znacznie częściej dotyczy kobiet, co odzwierciedlają również potoczne nazwy tych świadczeń. Zalicza się tu program "Mama 4+" oraz emerytura po mężu. Dodatkowo wyłącznie kobiety mogą otrzymać okresową emeryturę kapitałową.

Świadczenia skierowane głównie do seniorek związane są z ich doświadczeniem i aktualną sytuacją życiową. Dodatkowe środki finansowe mają zagwarantować możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program "Mama 4+" i wdowia emerytura 2023. Jakie są warunki otrzymania tych świadczeń?

Program "Mama 4+", czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Z tego względu zrezygnowały z pracy zawodowej, w związku z czym nie zyskały prawa do emerytury lub otrzymują świadczenie niższe niż najniższa emerytura. W pierwszym przypadku w ramach "Mama 4+" przyznane im będzie świadczenie w wysokości najniższej emerytury, czyli 1588,44 zł brutto w 2023. W pozostałych przypadkach świadczenie stanowi wyrównanie do wysokości najniższej emerytury.

Wdowia emerytura, czyli renta rodzinna, przysługuje natomiast seniorkom, których zmarły małżonek posiadał prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych. W tym przypadku jednak kobieta musi zrzec się własnej emerytury, a w zamian otrzymuje ona część kwoty przysługującej mężowi. Dokładna kwota zależy od ilości osób upoważnionych do renty rodzinnej i może wynosić:

  • 85% świadczenia zmarłego – dla jednej osoby,
  • 90% świadczenia zmarłego – dla dwóch osób,
  • 95% świadczenia zmarłego – dla trzech i więcej osób uprawnionych.

Czym są okresowe emerytury kapitałowe? Seniorki mogą zyskać po osiągnięciu konkretnego wieku

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948, osiągnęły powszechny wiek emerytalny, są członkami OFE, a ich emerytura została ustalona na nowych zasadach. Ponadto wymagana jest odpowiednia suma środków zgromadzonych na subkoncie, która powinna być równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego. Kwota ta wynosi zatem 5887,80 zł w 2023. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, okresowa emerytura kapitałowa będzie wypłacana razem z podstawową emeryturą. Prawo do świadczenia wygasa, gdy kobieta osiągnie 65 lat, czyli powszechny wiek emerytalny dla mężczyzn. Wówczas jej świadczenie zostanie przeliczone ponownie z urzędu lub na wniosek.

Może Cię też zainteresować:

Emerytura w wieku 55 lat jest możliwa, ale tylko dla kobiet. Wystarczą dokumenty i wniosek
Nawet kilkaset złotych więcej do emerytury, ale tylko dla seniorek. Niektóre z nich muszą złożyć wniosek
To świadczenie dla mam to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jest projekt nowej ustawy na Dzień Matki

Więcej o: