Rodzice mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z ZUS. To nawet kilka tysięcy złotych więcej

Już w przyszłym tygodniu w życie wchodzą nowe przepisy, które mogą niezwykle ucieszyć niektórych rodziców. ZUS ma im wypłacić więcej pieniędzy. Nie zrobi tego jednak, jeśli nie złożymy wcześniej odpowiedniego wniosku. Oto zmiany w wysokości zasiłku za czas urlopów macierzyńskich i rodzicielskich.

W środę 26 kwietnia 2023 roku dojdzie do zmian dotyczących zasiłku wypłacanych podczas urlopów macierzyńskich oraz rodzicielskich. Rozliczenie będzie szczególnie korzystne w przypadku osób, które obecnie korzystają z urlopu rodzicielskiego. Ile pieniędzy mogą dostać? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Urlop menstruacyjny - wprowadzać czy nie? Rozmawiamy z ekspertką ds. prawa pracy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Urlop rodzicielski 2023: Dodatkowe pieniądze dla rodziców. ZUS ujednolici zasiłek 

Odpłatności z tytułu urodzenia dziecka mogą być różne, a wszystko zależy od wybranego modelu korzystania z urlopu w czasie opieki nad nim. Zgodnie z przepisami matka dziecka nie musi deklarować z góry, jak i kiedy dokładnie skorzysta z urlopu rodzicielskiego. W związku, z czym w momencie narodzin dziecka rozpoczyna ona urlop w wymiarze 20 tygodni, który jest 100 proc. płatny. Następnie może skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który po zmianie przepisów będzie odpłatny 70 proc. przez cały okres jego trwania.  

Branża czeka na nowy bon turystyczny Kiedy nowy bon turystyczny 2023? Minister zapowiada pewne transformacje

Urlop o wniosek macierzyński to nie wszystko. Jeśli tego nie wypełnisz, stracisz pieniądze

Z nowych przepisów mogą skorzystać rodzice, którzy w terminie 26 kwietnia 2023 r. będą przebywać na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim. Zgodnie z regulacjami przejściowymi, uzyskają oni prawo do większego zasiłku. Jednak konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w ciągu 21 dni od wejścia w życie nowych przepisów. Zatem mają oni czas do 17 maja 2023 r. Zasiłek rodzicielski w wysokości 70 proc. będzie wtedy obowiązywał od dnia zmieniającego przepisy. Brak wniosku spowoduje, iż rodzic nie skorzysta z wprowadzonych regulacji. 

Będzie to zależało od tego czy złożą odpowiedni wniosek w określony, dość krótkim terminie. Nie jest to powszechna wiedza, brakuje informacji o tak istotnej zmianie zasad odpłatności, a nowe przepisy wkrótce wchodzą w życie 

- powiedziała Karolina Kanclerz w rozmowie z "Business Insider". 

Czy jest o co walczyć? Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Zgodnie z obliczeniami "Business Insider" na nowych przepisach najbardziej skorzystają rodzice, którzy część urlopu rodzicielskiego (odpłatnego jeszcze 100 proc.) wykorzystają przed 26 kwietnia 2023 roku, a kolejne tygodnie już po zmianie przepisów. Złożenie wniosku o przeliczenie zasiłku w przypadku 22 tygodni urlopu rodzicielskiego przy zarobkach około 5 tys. zł, spowoduje zysk w wysokości około 2,5 tys. zł

Więcej o: