Najniższa emerytura 2023 jest rekordowo wysoka. Jej kwota ma ogromny wpływ na aż kilka świadczeń

Ile wynosi najniższa emerytura 2023? Informacja ta jest istotna nie tylko dla seniorów podbierających najniższe świadczenie. Od niej bowiem zależy też, ile wyniesie 13. emerytura oraz 14. emerytura w maksymalnej kwocie. Wyjaśniamy, jakie jeszcze świadczenia są uzależnione od najniższej emerytury.

Najniższa emerytura, nazywana również minimalną, to świadczenie wypłacane przez ZUS osobom, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny. W Polsce wynosi on odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wysokość najniższej emerytury jest objęta coroczną waloryzacją rent i emerytur. Wpływa ona też bezpośrednio na niektóre inne świadczenia.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile wynosi najniższa emerytura 2023 netto? Wskaźnik waloryzacji był wyjątkowo korzystny

Wskaźnik waloryzacji w 2023 wyniósł 14,8%. W związku z tym najniższa emerytura wypłacana od 1 marca 2023 wzrosła do kwoty 1588,44 zł brutto. W porównaniu do roku ubiegłego jest to o 250 zł więcej. Jeśli odliczymy od tego podatek, okaże się, że minimalna emerytura w tym roku wynosi 1445 zł netto.

Nie tylko 13. i 14. emerytura. Na jakie świadczenia wpływa najniższa emerytura 2023?

Świadczeniem, przez które najniższą emeryturą powinni zainteresować się wszyscy seniorzy, jest 13. emerytura. Ten dodatek do emerytury przysługuje bowiem ustawowo wszystkim emerytom i rencistom niezależnie od wysokości ich świadczenia zasadniczego. Wypłacana jest natomiast właśnie w wysokości najniższej emerytury obowiązującej w danym roku kalendarzowym. Jeśli chodzi o 14. emeryturę, będzie ona również równa tej kwocie, jednak tylko w przypadku osób, które nie przekroczą ustalonego progu dochodowego równego 2900 zł brutto. Gdy nasz dochód będzie wyższy, "czternastka" zostanie pomniejszona według zasady "złotówka za złotówkę".

W wysokości najniższej emerytury wypłacane są także najniższe renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalna i renta rodzinna. Ponadto od tej samej kwoty zależy rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które przysługuje rodzicom po wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. Niemniej jednak tutaj ponownie przyznawana kwota będzie zależeć od wysokości świadczenia zasadniczego wnioskodawcy. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest równe emeryturze minimalnej w przypadku osób, które nie zyskały prawa do emerytury w ogóle. W przeciwnym razie będzie ono stanowić uzupełnienie do tej kwoty.

Ciekawi cię temat świadczeń emerytalnych? Może cię też zainteresować:

Nawet kilkaset złotych więcej do emerytury, ale tylko dla seniorek. Niektóre z nich muszą złożyć wniosek 
Listonosz nie wyda emerytury od ręki. Po zmianie przepisów seniorzy przestali ufać pracownikom poczty
Rząd przyjął projekt ws. europejskich emerytur. Daje wiele możliwości wszystkim obywatelom UE

Więcej o:
Copyright © Agora SA