Dodatek małżeński 2023 może wynieść nawet 5 tys. złotych. Wystarczy dokument i 50 lat

Dodatek małżeński 2023 to pozycja wsparcia finansowego dla seniorów z wyjątkowo długim stażem związku. Kwestia wprowadzenia 500 plus dla małżeństw jest dyskutowana przez polityków od dłuższego czasu. Wyjaśniamy, co wiadomo na ten temat do tej pory i czy są szanse na wprowadzenie dodatku w tym roku.

Polskie małżeństwa z 50-letnim stażem otrzymują Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, które wręcza Prezydent. Z wyróżnieniem tym nie wiąże się jednak żadne wsparcie finansowe. W związku z tym co jakiś czas poruszany jest temat wprowadzenia osobnego świadczenia.

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatek małżeński 2023. 500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem związku

Petycja o uchwalenie ustawy Małżeństwo+ zakładała comiesięczną wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł dla małżeństw z co najmniej 40-letnim stażem. Co ciekawe, propozycja nie odnosiła się do kwestii posiadania dzieci przez parę, co odróżniało ją od niektórych wcześniejszych założeń. Niestety petycja została ostatecznie odrzucona przez Komisję ds. Petycji. Niemniej sam pomysł wzbudził pewne zainteresowanie i pojawiły się głosy o tym, że świadczenie powinno mieć formę jednorazowego uhonorowania związku małżeńskiego.

Petycja w sprawie 5000 plus dla małżeństw. Nowa propozycja świadczenia jednorazowego

To właśnie o świadczeniu wypłacanym jednorazowo mówi inna petycja, o której portal Fakt informował w pierwszej połowie marca. Tym razem świadczenie miałoby być skierowane do małżeństw z co najmniej 50-letnim stażem.

Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat

- argumentuje autor petycji cytowany przez Fakt.

Pary po 50 latach małżeństwa otrzymywałyby jednorazowo 5 tys. zł, przy czym dokładna wysokość dodatku zależałaby od długości stażu i wynosiłaby:

  • po 50 latach małżeństwa – 5 tys. zł,
  • po 55 latach małżeństwa – 5 tys. 500 zł,
  • po 60 latach małżeństwa – 6 tys. zł,
  • po 65 latach małżeństwa – 6 tys. 500 zł,
  • po 70 latach małżeństwa – 7 tys. zł,
  • po 75 latach małżeństwa – 7 tys. 500 zł,
  • po 80 latach małżeństwa – 8 tys. zł.

Do wniosku o przyznanie świadczenia wystarczyłoby dołączyć jedynie dokument z Urzędu Stanu Cywilnego potwierdzający długość trwania związku. Omawiana petycja jest wciąż rozpatrywana, więc trudno stwierdzić, czy nowy dodatek małżeński będzie wprowadzony jeszcze w 2023.

Szukasz informacji na temat świadczeń? Te artykuły mogą cię też zainteresować:

Najniższa emerytura 2023 ma ogromny wpływ na aż kilka świadczeń
Tym kobietom przysługują szczególne świadczenia
Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969

Więcej o:
Copyright © Agora SA