Emerytura dla obywateli Ukrainy. Jakie warunki obowiązują? Niektórzy dostaną sumę kilku świadczeń

W wielu polskich zakładach pracy od lat pracują obywatele Ukrainy, którzy przyjechali tu jeszcze przed wojną. Czy mogą otrzymać polską emeryturę? Jak się okazuje, warunki otrzymania emerytury są takie same, a niektórzy będą mogli pobierać świadczenia z dwóch państw.

Po wybuchu wojny za wschodnią granicą w polskim prawie zaszło kilka zmian, które mają ułatwić obywatelom Ukrainy swobodne uzyskanie wszystkich potrzebnych dokumentów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że polska emerytura dla obywateli Ukrainy  była dostępna w Polsce znacznie wcześniej. W 2012 roku w Kijowie zawarto umowę o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Ukrainą. Regulacje weszły w życie 1 stycznia 2014 roku i od tamtej pory obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o polską emeryturę. Muszą jednak spełnić kilka warunków.

Zobacz wideo Rząd reaguje na kryzys rolniczy. Morawiecki: Chcemy dać dwa złote

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura dla obywateli Ukrainy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby z Ukrainy ubiegający się o emeryturę muszą spełnić te same warunki co Polacy. Przede wszystkim należy osiągnąć wiek emerytalny, który w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ważny jest również okres składkowy,  czyli odpowiednio 20 lub 25 lat. Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS, osoby, które pracowały zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, mogą otrzymywać dwie emerytury. W takiej sytuacji jedno świadczenie jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a drugie przez odpowiednią instytucję ukraińską.

Dla kogo podwójna emerytura? Świadczenia dla obywateli Ukrainy w Polsce

Warto również pamiętać, że osoby, które urodziły się przed 1949 rokiem muszą mieć określony staż pracy, aby otrzymać emeryturę. W związku z tym osoba, która przepracowała w Polsce za mało, by otrzymać emeryturę, może doliczyć do tego okresu czas pracy w Ukrainie, o ile okresy się nie pokrywają. Jeżeli staż pracy w Polsce i w Ukrainie jest za krótki, a dana osoba pracowała również w innych państwach objętych umową o zabezpieczeniu społecznym, to ten okres także można doliczyć. Państwa, które podpisały taką umowę to Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Hiszpania, Portugalia, Słowacja. Jeśli okres pracy w Polsce jest wystarczający do otrzymania emerytury, to nie dolicza się stażu za granicą. Wysokość otrzymywanej emerytury jest taka sama dla wszystkich, niezależnie od narodowości.

Interesuje Cię emerytura? Sprawdź inne podobne artykuły:
- Jeszcze wyższa emerytura 2023 tylko dla "wybranych"
- Najniższa emerytura 2023 jest rekordowo wysoka
- Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.