Ci Polacy zapłacą podatek od spadków i darowizn dwa razy. Ministerstwo nie planuje tego zmieniać

Podatek od spadków i darowizn to opłata, którą musimy uiścić po otrzymaniu określonej kwoty pieniędzy. Z obowiązku tego możemy być zwolnieni, jeśli darczyńcą jest osoba z najbliższej rodziny. Niestety, istnieją też sytuacje, gdy podatek od spadków i darowizn będziemy musieli zapłacić podwójnie.

W czasach, gdy migracja na terenie Europy i innych państw jest coraz powszechniejsza, częściej możemy też otrzymać spadek lub darowiznę z zagranicy. Okazuje się jednak, że może ona zostać ponownie opodatkowana w Polsce, nawet jeśli należność tę uregulowaliśmy już raz w innym kraju.

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Podwójne opodatkowanie spadków z zagranicy. Brak regulacji prawnych i jego konsekwencje

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie uwzględnia przepisów dotyczących wysokości podatku w sytuacjach, gdy majątek nabyty z zagranicy został już opodatkowane w innym państwie. Oznacza to, że każda osoba z polskim obywatelstwem będzie podlegać obowiązkowi opłaty podatku, także wtedy, gdy do nabycia doszło poza granicami naszego kraju. Co więcej, problemu tego nie rozwiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ponieważ dotyczą one podatków dochodowych oraz majątkowych.

Brak regulacji prawnych w tym zakresie może prowadzić do sytuacji, gdy osoba obdarowana lub spadkobierca jest zmuszona do sprzedaży otrzymanego majątku w celu pokrycia podwójnego podatku, a czasami nawet to może okazać się niewystarczające.

Czy opodatkowanie spadków z zagranicy zostanie zmienione? Wiceminister odpowiada

W sprawie podwójnego opodatkowania interweniował Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do Ministerstwa Finansów. Odpowiedzi udzielił mu natomiast wiceminister Artur Soboń.

(…) kwestia podwójnego opodatkowania w Polsce ma charakter marginalny. Stan ten wynika z faktu występowania szerokiego zwolnienia podmiotowego dla nabycia rzeczy i praw majątkowych przez członków najbliższej rodziny, o ile spełnią oni przesłanki określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, to jest zgłoszą nabycie w odpowiednim terminie

- czytamy na stronie rządowej.

Ponadto Soboń stwierdził, że pomniejszenie polskiego podatku od spadków i darowizn o kwotę zapłaconą za granicą wpłynęłoby negatywnie na finanse samorządów, do których trafiają wpływy z omawianego podatku. Należy zatem niestety przyjąć, że przepisy dotyczące podwójnego podatku w przypadku spadków i darowizn zagranicznych nie zostaną zmienione w najbliższym czasie.

Szukasz porad dotyczących przepisów? Te artykuły mogą cię też zainteresować:

Wiemy, czy Urząd Skarbowy sam rozliczy PIT 2022
Masz psa? Musisz zapłacić podatek
Kupując kryptowaluty, nie zapomnij o podatku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.