W czasach, gdy migracja na terenie Europy i innych państw jest coraz powszechniejsza, częściej możemy też otrzymać spadek lub darowiznę z zagranicy. Okazuje się jednak, że może ona zostać ponownie opodatkowana w Polsce, nawet jeśli należność tę uregulowaliśmy już raz w innym kraju.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie uwzględnia przepisów dotyczących wysokości podatku w sytuacjach, gdy majątek nabyty z zagranicy został już opodatkowane w innym państwie. Oznacza to, że każda osoba z polskim obywatelstwem będzie podlegać obowiązkowi opłaty podatku, także wtedy, gdy do nabycia doszło poza granicami naszego kraju. Co więcej, problemu tego nie rozwiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ponieważ dotyczą one podatków dochodowych oraz majątkowych.
Brak regulacji prawnych w tym zakresie może prowadzić do sytuacji, gdy osoba obdarowana lub spadkobierca jest zmuszona do sprzedaży otrzymanego majątku w celu pokrycia podwójnego podatku, a czasami nawet to może okazać się niewystarczające.
W sprawie podwójnego opodatkowania interweniował Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do Ministerstwa Finansów. Odpowiedzi udzielił mu natomiast wiceminister Artur Soboń.
(…) kwestia podwójnego opodatkowania w Polsce ma charakter marginalny. Stan ten wynika z faktu występowania szerokiego zwolnienia podmiotowego dla nabycia rzeczy i praw majątkowych przez członków najbliższej rodziny, o ile spełnią oni przesłanki określone w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, to jest zgłoszą nabycie w odpowiednim terminie
- czytamy na stronie rządowej.
Ponadto Soboń stwierdził, że pomniejszenie polskiego podatku od spadków i darowizn o kwotę zapłaconą za granicą wpłynęłoby negatywnie na finanse samorządów, do których trafiają wpływy z omawianego podatku. Należy zatem niestety przyjąć, że przepisy dotyczące podwójnego podatku w przypadku spadków i darowizn zagranicznych nie zostaną zmienione w najbliższym czasie.
Szukasz porad dotyczących przepisów? Te artykuły mogą cię też zainteresować:
Wiemy, czy Urząd Skarbowy sam rozliczy PIT 2022
Masz psa? Musisz zapłacić podatek
Kupując kryptowaluty, nie zapomnij o podatku