Ulga na samochód 2022. Tylko te osoby mogą odliczyć koszty za paliwo i ubezpieczenie

Już za chwilę upływa termin składania rocznych zeznań podatkowych. Przed jej oficjalnym przekazaniem warto sprawdzić, z jakich ulg można skorzystać. Dla kogo jest i ile wynosi ulga na samochód? Można odliczyć koszty jego użytkowania. Jedna z form nie ma nawet limitu kwotowego.

Ulga rehabilitacyjna na samochód to jedna z najpopularniejszych ulg, która dotyczy wydatków z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia. Jak wyglądają kwoty w 2023? Wyjaśniamy. 

Zobacz wideo Kogo dotyczy PIT-36 i jak go wypełnić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga rehabilitacyjna na samochód. W jednym z dwóch przypadków nie obowiązuje limit

Jest to jedno z odliczeń, których może dokonać osoba niepełnosprawna lub osoba mająca na utrzymaniu taką osobę od uzyskanych dochodów (przychodów). Ulgę rehabilitacyjną można odliczyć w:



  • podatku dochodowym od osób fizycznych, 




  • ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. 


W ramach wspomnianej ulgi uprawnieni mogą odliczyć wydatki z tytułu wykorzystywania auta osobowego, takie jak: paliwo, naprawa samochodu, ubezpieczenie OC czy obowiązkowy przegląd. Odliczeniu podlega faktyczna kwota poniesiona, lecz nie większa, niż 2280 zł. Warto pamiętać, iż w odliczeniu od podatku można uwzględnić jedynie samochód osobowy, a kwota nie zmienia się w zależności od liczby posiadanych pojazdów. W PIT można uwzględnić także wydatki poniesione z powodu "przystosowania pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności". W tym przypadku nie ma limitu kwotowego. 

Kto może skorzystać z ulgi na samochód? Posiadanie prawa jazdy nie jest warunkiem koniecznym 

Aby móc uwzględnić ulgę rehabilitacyjną na samochód w rocznym zeznaniu podatkowym, niezbędne jest posiadanie orzeczenia niepełnosprawności oraz dowodu dysponowania samochodem przez osobę niepełnosprawną lub osobę mającą takową na utrzymaniu. Ulga dotyczy jedynie: 

  • osób niepełnosprawnych, 
  • opiekunów osób niepełnosprawnych, 
  • właścicieli oraz współwłaścicieli samochodów osobowych, 
  • osób, które poniosły wydatki z tytułu użytkowania samochodu osobowego w poprzednim roku podatkowym, 
  • podatników, którzy rozliczają się według podatku od osób fizycznych, płacących podatek według aktualnej skali podatkowej,
  • podatników rozliczających się według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.  

Ważną informacją jest to, iż osoba niepełnosprawna nie musi posiadać prawa jazdy, wystarczy, że oficjalnie jest właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu i posiada wymagane orzeczenie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA