W związku z głośną sprawą emerytur dla obywateli Ukrainy, którzy pracują na terenie Polski, ZUS wydał specjalne oświadczenie wyjaśniające. Placówka zapewnia, iż obejmuje ich szereg warunków, które muszą spełnić. Jakich? Są jasno określone.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2012 roku w Kijowie została zawarta umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Ukrainą. Przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku i od tamtej pory obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o polską emeryturę. Muszą jednak spełnić warunki, które nie odbiegają od tych, dotyczących Polaków.
W ostatnich dniach pojawiły się w przestrzeni medialnej fałszywe opinie, że obywatele Ukrainy mają zbyt łatwy dostęp do polskich świadczeń. Tego rodzaju informacje wprowadzają w błąd. Nie mówią one bowiem całej prawdy na temat prawa do świadczeń dla cudzoziemców. Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju
- przekazał w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Rzecznik zapewnia, że dodatek do minimalnej emerytury przysługuje im tylko wtedy, gdy mieszkają na terenie naszego kraju. Ważną informacją jest także to, iż umowa o zabezpieczeniu społecznym zakłada zabezpieczenia wobec okresu ubezpieczenia w innym państwie.
Nie oznacza to jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych finansuje emerytury obywateli Ukrainy za okresy pracy na terenie ich macierzystego kraju. Każde państwo wypłaca świadczenie proporcjonalnie do długości okresów ubezpieczenia w każdym z nich
- dodaje rzecznik ZUS.
Tego typu umowy Polska ma zawarte także z kilkunastoma innymi krajami. Z czego skorzystają Polacy mieszkający np. w Niemczech, Hiszpanii, USA czy Wielkiej Brytanii.
Aby otrzymać emeryturę, należy osiągnąć wiek emerytalny, który w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz posiadać konkretny okres składkowy, czyli odpowiednio 20 lub 25 lat. W tej sytuacji pod uwagę brany jest również okres pracy w Ukrainie. Dopłata do kwoty minimalnej emerytury następuje po wcześniejszym zsumowaniu oby świadczeń.
Aby otrzymać dopłatę, trzeba spełnić określone warunki. Przysługuje ona wyłącznie w razie zamieszkiwania w Polsce. Jeśli osoba zamieszkuje w innym państwie, dopłata do minimum z Polski nie przysługuje. W takiej sytuacji wypłacamy osobie kwotę emerytury bez dopłaty. Ta kwestia jest też niezależna od obywatelstwa, dotyczy zatem także emigrujących Polaków
- zapewnia Paweł Żebrowski.
ZUS na bieżąco weryfikuje, czy dana osoba spełnia podane warunki. Dopłata do emerytury wypłacana jest tylko wtedy, gdy cudzoziemiec ma do tego ustalone prawo oraz posiada dokument o legalnym pobycie na terenie Polski, wydany przez urząd ds. cudzoziemców albo na podstawie legalności pobytu uzyskanej poprzez wpis do rejestru Straży Granicznej.