Jeśli przejdziesz na emeryturę później, świadczenie może być dwukrotnie wyższe. Jest jeden haczyk

ZUS zachęca seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę i dłuższej pracy, dzięki czemu nasze świadczenie może wzrosnąć w przyszłości. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich takie rozwiązanie będzie korzystne. Podpowiadamy, jakie czynniki warto mieć na uwadze, przechodząc na emeryturę.

Po długich latach pracy wiele osób wyczekuje na czas zasłużonej emerytury. Część z nas może jednak zastanawiać się też, czy przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie faktycznie korzystnym rozwiązaniem. Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy uwzględnić kilka czynników.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wyższa emerytura dzięki dłuższemu odprowadzaniu składek. Zyskać można sporo

Wysokość otrzymywanej emerytury zależy od okresu odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ich wysokości. Należałoby zatem przyjąć, że im dłużej pracujemy (i odprowadzamy składki), tym wyższa będzie nasza emerytura. O jednym z takich przypadków informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego:

Przekonała się o tym emerytka z naszego województwa, która na emeryturę przeszła w wieku 81 lat i 6-m-cy, mając ponad 61 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje najwyższą kobiecą emeryturę w Polsce, która wynosi 26,8 tys. zł.

Na ten temat wypowiadała się także prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, w lutym tego roku.

Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5–7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń

- wyjaśnia Uścińska w wypowiedzi cytowanej przez portal Infor.

Odkładając przejście na emeryturę, można też stracić. O tych czynnikach warto pamiętać

Z drugiej jednak strony, odłożenie przejścia na emeryturę może nieść też ze sobą pewne straty. Przykładowo, wzrost świadczenia dzięki rocznemu odprowadzaniu składek może okazać się niższy niż coroczna waloryzacja rent i emerytur, którą przeprowadza rząd. Warto też wspomnieć, że w tym czasie nie skorzystamy z takich dodatków jak 13. i 14. emerytura.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, można by zatem stwierdzić, że być może najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego i jednoczesne kontynuowanie pracy. Pamiętajmy, że także i wtedy wysokość naszego świadczenia podlega raz w roku ponownemu przeliczeniu. Ostatecznie jednak kwestia ta powinna być rozważona indywidualnie przez każdą osobę.

Może cię też zainteresować:

- ZUS dementuje plotki na temat emerytury dla Ukraińców. "Ta kwestia jest niezależna od obywatelstwa"
- Zasiłek pogrzebowy 2023. Minister Maląg zdradziła plany rządu. Polacy znów będą liczyć grosz do grosza
- Ruszył program Mój Prąd 5.0. Niektórzy dostaną nawet 58 tys. zł. Wystarczy zrezygnować z tzw. kopciuchów

Więcej o:
Copyright © Agora SA