Jeśli nie złożyłeś PIT-u w terminie, czeka cię surowa kara. Jedyną szansą na ratunek jest "czynny żal"

Dwa dni temu minął termin składania zeznań podatkowych. Nie zrobiłeś tego? Masz ostatnią szansę, aby uniknąć poważnych konsekwencji. Jeżeli z niej nie skorzystasz, możesz odpowiadać za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Kary są wyjątkowo dotkliwe.

Zgodnie z zasadą zeznanie podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia danego roku, jednak tym razem ostateczny termin przypadał na 2 maja 2023. Obowiązek rozliczenia się ma każdy, kto osiągnął jakikolwiek dochód w 2022. Nie złożyłeś deklaracji PIT? Oto co cię czeka. 

Zobacz wideo PKN Orlen powinien być objęty podatkiem od nadmiarowych zysków?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Twój e-PIT: Zeznanie podatkowe po terminie. Kary nie dotyczą wszystkich podatników

Za przekroczenie terminu przewidziane są konkretne konsekwencje. Podatnik, który do 2 maja 2023 nie złożył odpowiedniej deklaracji podatkowej, może zostać wezwany do odpowiedzialności za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Zeznanie podatkowe osób, które uzyskały dochód ze względu na umowę o pracę, umowę cywilnoprawną i dochody kapitałowe, czyli odpowiednio PIT-37, PIT-38 I PIT-39 oraz z uwagi na przychód z wynajmu, jak i dzierżawy, czyli odpowiednio PIT-36 i PIT-28, zostało rozliczone automatycznie za pomocą usługi Twój e-PIT. Odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe dotyczy pozostałych podatników, a kara zależy od dokładnego terminu złożenia deklaracji PIT oraz wysokości niezapłaconego podatku. W tym przypadku każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a łagodząca może być aktualna sytuacja finansowa czy wyjazd za granicę. 

Jaka kara za nie złożenie PIT-U na czas? Szaną na ratunek jest tzw. czynny żal

Według przepisów o wykroczeniu można mówić wtedy, gdy kwota niezapłaconego podatku nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia w danym roku podatkowym. W 2022 było to 3010 zł brutto, a więc 15050 zł. Jaka jest kara finansowa za tego typu wykroczenie? Wynosi ona od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia. Aby uniknąć grzywny, należy złożyć odpowiednie pismo, czyli tzw. czynny żal. Jest to dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych. Trzeba jednak zrobić to, zanim fiskus sam wezwie nas do zapłaty

PIT 2023. Za przestępstwo skarbowe grozi 5 lat więzienia 

Jeżeli nie złożyłeś tzw. czynnego żalu, a fiskus wszczął wobec ciebie postępowanie, możesz odpowiadać za przestępstwo skarbowe. Konsekwencją tego jest m.in. grzywna w wysokości nawet 720 stawek dziennych. Maksymalna kara finansowa to równowartość dwuletnich zarobków. Podatnikom grozi również kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Ponadto obowiązują ich również odsetki od niezapłaconego podatku (16,5 proc.). Tracą oni także wszelkie przywileje i ulgi podatkowe

Więcej o:
Copyright © Agora SA