Program Moja Woda ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Od 2020 roku program miał być dostępny dla każdego obywatela. Ile wynosi dofinansowanie? Wyjaśniamy.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Polska jest krajem mocno zagrożonym kryzysem wodnym. Problem niewystarczającej ilości wody spowodowany jest wzrostem temperatur oraz brakiem zarządzania intensywnymi opadami. Podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m² można zebrać nawet 360 l wody, zdatnej do ponownego użytku. W związku z tym program rządowy kierowany jest do osób, które realizują działania, prowadzące do zatrzymania wody opadowej w obrębie nieruchomości. Do gromadzenia wody niezbędna jest specjalna instalacja w postaci przewodów odprowadzających wodę opadową zebraną z rynien oraz zbiornika retencyjnego. Opady zbierane są z dachów, tarasów, balkonów, parapetów, parkingu oraz drogi, czyli wszystkich utwardzonych powierzchni. Do kosztów kwalifikowanych do dopłaty zalicza się zakup, montaż, budowa oraz uruchomienie instalacji, takich jak:
Program Moja Woda został przewidziany na lata 2020-2024. Podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024, a wydatkowanie środków do końca 2024 roku. Niestety na ten moment składanie wniosków jest niemożliwe, gdyż program wciąż pozostaje zawieszony. Zgodnie z założeniami projektu wnioskodawcy mogliby liczyć na wsparcie w wysokości 80% kosztów, jednak nie więcej niż 5 tys. złotych. Warto pamiętać, iż jest to świadczenie jednorazowe. Dofinansowaniu nie podlegają również wszystkie pojemności zbiorników retencyjnych. Przysługuje ono wyłącznie przy:
W przypadku instalacji zbiornika nadziemnego istnieje możliwość zakupienia dwóch o pojemności minimum 1000l.