Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Kwota comiesięcznego świadczenia tego seniora może szokować

Przeciętna emerytura w Polsce od 1 marca 2023 wynosi niecałe trzy tysiące złotych. Jak jednak wiadomo, średnia wartość nie zawsze stanowi najbardziej miarodajne źródło informacji o ogólnym stanie rzeczy. Okazuje się, że w przypadku wysokości emerytur rozbieżności są bardzo duże.

Waloryzacja rent i emerytur 2023 zwiększyła świadczenia polskich seniorów o 14,8 %, a w niektórych przypadkach o kwotę 250 zł. Emerytura emeryturze jednak nie równa, a w dodatku procentowy wzrost był uzależniony od wysokości świadczenia podstawowego. Ile zatem zyskała osoba, która pobiera najwyższą emeryturę? Tematowi najwyższych i najniższych emerytur w naszym kraju postanowił przyjrzeć się Fakt.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? ZUS wypłaca zaskakująco niskie kwoty

Z informacji zebranych przez Fakt po skontaktowaniu się z poszczególnymi placówkami ZUS-u wynika, że najniższa emerytura przyznawana w Polsce wynosi zaledwie 2 gr. Dokładnie tyle miesięcznie otrzymuje mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku 65 lat. Składki natomiast odprowadzał przez jeden miesiąc prowadzenia działalności. Przypomnijmy, że według nowych zasad przyznawania emerytury wystarczy opłacić składki za 1 dzień, aby zyskać prawo do świadczenia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Sytuacje, gdy wypłacane są groszowe emerytury, są więc jak najbardziej możliwe. Co więcej, według danych ZUS-u opublikowanych pod koniec 2022, kwotę niższą niż minimalna emerytura pobiera ponad 360 tys. świadczeniobiorców.

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce? Wysokość świadczenia robi wrażenie

Osoba, która otrzymuje najwyższą emeryturę w naszym kraju, na samej waloryzacji zyskała 5,5 tys. zł i w związku z tym od 1 marca 2023 otrzymuje 43 412 zł brutto. Jest to mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat po przepracowaniu 62 lat. Warto zauważyć, że kwota ta jest ponad 27 razy wyższa niż najniższa emerytura, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto. Druga najwyższa kwota jest nie mniej imponująca i wynosi 36 390 zł. Tyle otrzymuje mieszkaniec z Warszawy, który przepracował 61 lat m.in. na stanowisku kierowniczym.

Jak podaje ZUS, od 1 marca 2023 przeciętna emerytura wynosi 2918,16 zł, przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy - 2171,28 zł, natomiast przeciętna renta rodzinna to 2483,10 zł. Mając jednak na uwadze dane omówione powyżej, nietrudno zrozumieć, czemu przeciętne wartości powinny być traktowane bardzo orientacyjnie.

Może cię też zainteresować:

Jeśli przejdziesz na emeryturę później, świadczenie może być dwukrotnie wyższe. Jest jeden haczyk
Rząd zmienia plany dotyczące 14. emerytury. Seniorzy muszą być cierpliwi. Padła nowa data
- Rekordowe świadczenie pielęgnacyjne i dodatek pielęgnacyjny 2023. Dzięki zmianom zyskasz prawie 2500 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.