Ceny czereśni w 2023 roku zwalają z nóg. Za kilogram możemy zapłacić krocie. Wiemy, dlaczego

Późna wiosna i lato to czas, gdy wszyscy chętnie sięgamy po owoce sezonowe. Wśród nich znajdują się m.in. czereśnie. Okazuje się też, że pierwsze z nich pojawiły się już na jednym z warszawskich rynków, jednak ich cena wprawia w osłupienie. Czemu są aż tak drogie? Znamy możliwe wyjaśnianie.

O cenie czereśni na bazarku na Kabatach w Warszawie informuje portal Onet. Jedna z ich czytelniczek przysłała zdjęcie ukazujące owoce oraz tabliczkę z szokującą ceną. Serwis podkreśla, że może wyglądać to różnie w zależności od miejsca, jednak trudno w tej sytuacji przypuszczać, że inne ceny mogą być dużo niższe.

Zobacz wideo Jak pozbyć się pestek czereśni bez drylownicy? Mamy sposób

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Cena czereśni zwala z nóg. Najdroższe owoce znowu zaskoczyły klientów

Według zdjęcia opublikowanego przez Onet miłośnicy czereśni za 1 kg swojego ulubionego przysmaku muszą zapłacić 98 zł. Na pocieszenie warto dodać, że owoce są bardzo słodkie, a przynajmniej zapewnia o tym napis na etykiecie. Jest to zatem cena, która niewątpliwie może zszokować i prawdopodobnie wiele osób zastanowi się, czy nie lepiej wydać pieniędzy na inne owoce.

Co ciekawe, nie jest to pierwsza sytuacja, gdy ceny czereśni w maju były wręcz absurdalnie wysokie. W maju 2022 w Internecie pojawiło się podobne zdjęcie z jednego z polskich straganów, które szybko obiegło najróżniejsze strony. Tym razem jednak cena na etykiecie wynosiła aż 260 zł za 1 kg. W porównaniu do tego tegoroczne 100 zł za kg wydaje się niemal rozsądne. Niemniej nasuwa się pytanie: skąd trend wysokich cen czereśni w maju?

Czemu czereśnie na targowiskach są tak drogie? Eksperci wyjaśniają

Na istotną kwestię dotyczącą warszawskich czereśni zwrócił portal money.pl. Kluczowe dla zrozumienia wysokiej ceny owoców może być ich pochodzenie, jednak informacji tej Onet nie podaje. Możliwe jest zatem, że czereśnie pochodzą z Turcji lub Włoch, gdyż to właśnie z tych krajów zaczęły trafiać do nas owoce w poprzednim tygodniu. Inne czynniki, jakie wpływają na ceny czereśni to ich cena w hurcie, koszty transportu, opakowań, zatrudnienia ludzi pracujących przy zbiorach, ale też i pogoda wpływająca na jakość oraz obfitość zbiorów. Ponadto Anna Kaszewiak z Rynku Hurtowego w Broniszach w rozmowie z money.pl tłumaczyła, że maj to czas, gdy czereśnie zaczynają dopiero się pojawiać, co również wpływa na wysoką cenę. W pełni sezonu, gdy dostępne są już też krajowe odmiany, ceny powinny być już niższe. Warto zatem wstrzymać się z zakupem do tego czasu i nie nadwyrężać naszego portfela.

Może cię też zainteresować:

- Już za chwilę startuje nowa wersja aplikacji rządowej. Ma nie tylko ułatwić życie Polakom, ale także je chronić
- Tyle płaci YouTube za milion wyświetleń w Polsce i na świecie. Fani łapią się za głowę
- Wiemy, czy pupil może otrzymać spadek. Jest jeden sposób, aby zabezpieczyć zwierzę po śmierci

Więcej o:
Copyright © Agora SA