Emerytury bez podatku. Ile zyskują emeryci? [tabela]

Emerytury bez podatku to coś, na co czekało wielu emerytów. Do tej pory emerytura była traktowana jako dochód, więc podobnie jak wynagrodzenia, objęta była podatkiem. Osoby pobierające emerytury i renty poniżej 2500 zł miesięcznie nie będą musiały odprowadzać podatku dochodowego. Co się zmieni i dla kogo?

Tabela emerytur bez podatku. Jaka będzie wysokość świadczenia?

Emerytury bez podatku nie wykluczają płacenia składki zdrowotnej. Zasady opłacania składki zdrowotnej z emerytur nie ulegają zmianie, ponieważ wciąż będzie ją pobierał organ rentowy — Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niemniej jednak, wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu, sposób finansowania składki zdrowotnej zmieni się dla emerytów i rencistów. W tej chwili składka zdrowotna wynosi 9% i emeryci muszą ją opłacać w całości.

Po wprowadzeniu emerytur bez podatku tabela świadczeń przedstawia się następująco:

  • 1588 zł brutto – 1445 zł netto;
  • 1750 zł brutto – 1593 zł netto;
  • 1952 zł brutto – 1776 zł netto;
  • 2296 zł brutto – 2089 zł netto;
  • 2870 zł brutto – 2567 zł netto;
  • 3444 zł brutto – 3021 zł netto;
  • 4018 zł brutto – 3474 zł netto;
  • 4592 zł brutto – 3928 zł netto;
  • 5740 zł brutto – 4835 zł netto.

Emerytura bez podatku: kalkulator pomoże wyliczyć ci jej wysokość

Ministerstwo Finansów stworzyło narzędzie, które pozwala osobom starszym obliczyć kwotę emerytury po wprowadzeniu reformy podatkowej. Emeryci mają możliwość sprawdzenia, czy kwoty wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgadzają się z obliczeniami przeprowadzanymi przez resort finansów.

Zasady działania kalkulatora:

Aby skorzystać z narzędzia, zainteresowane osoby powinny odwiedzić stronę internetową: www.niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl i wybrać opcję dotyczącą emerytur lub rent. Następnie należy wprowadzić kwotę brutto otrzymywanej emerytury lub renty, a system automatycznie obliczy wartość emerytury bez podatku (wypłaty netto) w kolejnych miesiącach bieżącego roku.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Emerytury bez podatku: od kiedy obowiązują?

Z punktu widzenia seniorów najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie emerytur bez podatku, co zostało uchwalone przez Sejm 1 października 2021 roku. Według nowych przepisów, osoby otrzymujące emerytury lub renty do kwoty 2500 zł brutto nie muszą odprowadzać podatku dochodowego, co w praktyce oznacza podwyższenie wysokości ich miesięcznych świadczeń. Natomiast osoby otrzymujące wyższe emerytury lub renty, płacą podatek jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Od kiedy emerytury bez podatku są wypłacane? Oznacza to, że wyższe świadczenia zostały wypłacone emerytom i rencistom w pierwszym miesiącu nowego roku. Aby otrzymać emeryturę bez podatku, nie trzeba było spełniać dodatkowych formalności — podwyżka była uwzględniona automatycznie. Według szacunków rządu, około 90% emerytów i rencistów miało skorzystać z reformy, a 2/3 z nich w ogóle nie miało płacić podatku.

Mimo że wprowadzenie emerytur bez podatku miało przynieść poprawę sytuacji finansowej seniorów, faktycznie nie zyskali oni tyle, ile mogłoby się wydawać. Wynika to z faktu, że wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu, zmienił się sposób finansowania składki zdrowotnej. Składka ta nadal wynosi 9%, ale dotychczas 7,75% było opłacane z zaliczki na podatek dochodowy, co oznaczało, że z kwoty emerytury netto pobierano tylko 1,25%. Od momentu wprowadzenia emerytur bez podatku, świadczeniobiorcy muszą jednak zapłacić pełną stawkę składki zdrowotnej w wysokości 9%.

Podatki od emerytur. Jak to wygląda w praktyce?

Instytucje, które wypłacają emerytury, muszą odliczać zaliczkę na podatek dochodowy od kwoty brutto świadczenia. Osoby pracujące na emeryturze i te, które utrzymują się tylko z emerytur, mają różne zasady płacenia tego podatku. Dodatkowo ustawodawca wprowadził zmiany podatkowe dotyczące seniorów o najniższych emeryturach. Co roku emerytury są waloryzowane na podstawie wskaźnika waloryzacji, który uwzględnia m.in. wzrost cen towarów i usług w poprzednim roku. Waloryzacja ta wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego wypłacanego seniorom.

Od lipca 2022 roku nastąpiła zmiana wysokości podatku dochodowego, który zmniejszył się z 17% do 12%. To oznacza, że seniorzy otrzymają wyższe świadczenia emerytalne. Osoby, których emerytura wynosi mniej niż 2500 zł brutto miesięcznie, nie muszą płacić podatku dochodowego. Niemniej jednak nadal obowiązuje ich składka zdrowotna w wysokości 9% z kwoty emerytury brutto. Wprowadzone zmiany będą miały zastosowanie dla większości polskich emerytów. Pozostałe osoby muszą odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy, ale tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł brutto.

Emerytury a Nowy ład

"Emerytury: Nowy ład" to określenie odnoszące się do szeregu zmian w polskim systemie emerytalnym wprowadzonych w 2021 roku przez rząd, w celu poprawy sytuacji finansowej seniorów. Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie tzw. emerytur bez podatku, czyli zwolnienia z podatku dochodowego osób, które pobierają emerytury nieprzekraczające określonego progu.

W ramach "Nowego ładu" zmieniły się również zasady naliczania składki zdrowotnej, która wcześniej była częściowo pokrywana z zaliczki na podatek dochodowy. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9% i jest pobierana od całej kwoty emerytury brutto.

Zobacz też: Pracodawcy chcą zabrać emerytom czternastki i ograniczyć trzynastki. Przekonują do tego rządzących

Więcej o:
Copyright © Agora SA