Ci seniorzy modą dostać nawet dodatkowe 600 złotych do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

Od 1 marca 2023 niektórzy seniorzy mogą liczyć na blisko 600 złotych dopłaty do emerytury. Kto dokładnie może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki? Specjalne świadczenie przysługuje dożywotnio i nie wymaga żadnych wniosków.

Emerytura honorowa to wypłacane co miesiąc świadczenie przysługujące seniorom, którzy osiągnęli określony wiek. Raz przyznany dodatek jest dożywotni i niezmienny. Od 1 marca 2023 wysokość emerytury honorowej wzrośnie o kilkaset złotych. Kto dostanie dodatkowe pieniądze? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo emerytura honorowa 2023? Warunkiem jest wyłącznie wiek

Emerytura honorowa przysługuje każdemu seniorowi, który ukończył 100 lat. Jej wysokość nie jest zależna od wypracowanych składek wypłacana jest dodatkowo do pobieranego już świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi wypłaty emerytury honorowej nawet wtedy, gdy dana osoba nie przepracowała w życiu ani jednego dnia. Warto jednak pamiętać, że przekazywana jest w stałej kwocie, tej, która obowiązywała w momencie osiągnięcia przez seniora 100. roku życia. 

Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości

- mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis, cytowana przez "Interia".

Ile wynosi emerytura honorowa w 2023? Emeryci mogą liczyć na prawie 6 tys. złotych

Wysokość specjalnego świadczenia zmienia się co 12 miesięcy. Ustalona kwota obowiązuje od 1 marca danego roku do lutego następnego roku. W 2022 dodatek wynosił 4944,79 zł brutto. Osoby, które otrzymały w prawo do emerytury honorowej po 1 marca 2023, mogą liczyć na świadczenie wyższe o 595,46 zł brutto. Aktualnie emerytura honorowa oscyluje na kwotę 5540,25 zł brutto. W związku z tym, iż dodatek każdego roku jest waloryzowany, seniorzy, którzy skończą 100 lat po 28 lutego 2024, mogą spodziewać się podwyżki. Warto pamiętać, iż tzw. emerytura dla stulatków przyznawana jest automatycznie, co oznacza, że nie wymaga składania dodatkowych wniosków. Świadczenie wypłacane jest z urzędu wraz z emeryturą czy rentą, rozpoczynając od miesiąca, w którym stulatek ma urodziny. Dodatek przyznawany jest zarówno przez ZUS, jak i KRUS, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. W ubiegłym roku tego typu zastrzyk gotówki dotarł do 2,6 tys. Polaków

Więcej o:
Copyright © Agora SA