14 emerytura padła ofiarą podatków. Są szczegóły przyjętego projektu. Tyle państwo zabierze seniorom

W tym tygodniu rząd zapowiedział, że zajmie się projektem ustawy dotyczącym czternastej emerytury. Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów będzie przysługiwać im na stałe, jednak zostanie opodatkowane. Ile wyniesie zaliczka na podatek i składkę zdrowotną? Wyjaśniamy.

16 maja 2023 rząd przyjął ustawę o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla seniorów w postaci 14. emerytury. Dokument trafił już do Sejmu. Jak dodatek będzie wyglądał w praktyce? Jest jedna ważna zmiana, która może nie spodobać się świadczeniobiorcom

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów Wybierz serwis

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile wyniesie 14. emerytura 2023? Świadczenie pieniężne zostanie wprowadzone na stałe 

Na początku tygodnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że już 16 maja rząd ma w planach przyjąć ustawę dotyczącą dodatkowego świadczenia dla seniorów. Jej słowa stały się faktem i dokument we wtorek wpłynął do Sejmu. Nowy projekt ustawy zakłada, że dodatek nie będzie jednorazowym świadczeniem i zostanie przyznany emerytom i rencistom na stałe. Zgodnie z nim tzw. czternastka ma przysługiwać w wysokości najniższej emerytury wypłacanej w danym roku. Zatem w 2023 miałaby wynieść 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł netto. Ważną informacją jest fakt, że wprowadzony zostanie także próg dochodowy wynoszący 2900 zł. Oznacza to, że podstawowe świadczenie emerytalne nie może przekraczać wyznaczonej kwoty, gdyż w takim przypadku dodatek zostanie pomniejszony zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Ostateczna kwota 14. emerytury nie może być mniejsza niż 50 zł.

14 emerytura zostanie opodatkowana. Projekt właśnie został przyjęty 

Dziennikarze "Faktu" zwracają jednak uwagę na aspekt, który może nieco zmartwić przyszłych świadczeniobiorców. Do tej pory 14. emerytura, jak wiele innych dodatków, pozostawała wolna od podatku dochodowego. Po zmianach wprowadzonych w projekcie ustawy ma ona zostać obciążona PIT-em. Oznacza to, że emeryci i renciści uprawnieni do pobierania czternastego świadczenia będą zobligowani do zapłacenia zaliczki na podatek oraz 9 proc. składki zdrowotnej

Jeszcze w tym roku dodatek ma trafić łącznie do około 8,5 mln osób. Natomiast w pełnej wysokości (kwocie najniższej emerytury) otrzyma go 7 mln Polaków. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA